Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Еврейката”, опера в пет действия от Жак Фроментал Халеви (съдържание)

БНР Новини
Сцена от първо действие от премиерата на 23 февруари 1835 г.

Премиера в Гранд опера, Париж през 1835 година.

Действащи лица:
Рашел (сопрано)
Елеазар - нейн баща (тенор)
Леополд - принц от свитата на император Сигизмунд (тенор)
Евдокси - принцеса (сопрано)
Крадинал Дьо Брони (бас)
Руджеро - градоначалник на Констанц (баритон)

Действието се развива в Констанц, на брега на Боденското езеро през 1441 година.


Първо действие
Площад в Констанц. Събрало се е пъстро множество. Звучи благодарствен химн, ликуването е всеобщо. Появява се Руджеро, владетелят на града и известява за победата на принц Леополд над еретиците. Това е началото на всенародни празници. Забранено е да се работи, а в храма ще бъде отслужен тържествен молебен. Радостни възгласи огласят площада.
В този миг Руджеро чува удари с чук върху наковалня и гневно пита: Кой дръзва да нарушава императорската заповед? Отговарят му, че това е евреинът Елеазар. Майстор-златар, който не зачита установените християнски празници. Руджеро заповядва да го арестуват заедно с дъщеря му Рашел. Евреинът без страх изповяда убеждението си, че заради Бога на християните много негови събратя са били изгорени на клада. Руджеро напомня - такава е участта на всеки еретик! От църквата излиза кардинал Дьо Брони. Елеазар се хвърля в нозете му и моли за пощада. Припомня, че преди да се посвети на Бога, дьо Брони е имал семейство и малка дъщеря. Кардиналът помага на Елеазар да стане и го освобождава с думите: Нека злобата и враждата към евреите да бъде прекратена!
Принц Леополд е влюбен в Рашел. Представя се за художник и се заклева във вечна любов. Младата жена го кани в дома си за празника Пасха.
Приближава пищно шествие на император Сигизмунд. Елеазар и Рашел с любопитство наблюдават от стъпалата пред храма. Съзряло ги, множеството избухва в гняв, а Леополд едва успява да ги спаси от саморазправа. Тълпата крещи: Евреите трябва да умрат!

Второ действие
В дома на Елеазар. Заедно с Рашел и Леополд, представящ се за художник празнуват еврейската Пасха. Майсторът-златар пее традиционни молитвени мелодии. Подканят и Леополд, но той отказва. На вратата се тропа и всички уплашено се споглеждат. Елеазар отива да отвори и с изненада вижда Евдокси. Принцесата иска да поръча изработката на скъпо огърлие, което ще подари на своя годеник Леополд. Бижуто ще бъде доставено утре в двореца. Чул разговора, принцът незабелязано се измъква. Връща се по-късно и разкрива пред Рашел, че е християнин.   
Ужасена, младата жена припомня: законът наказва със смърт връзка като тяхната. Ще си навлече и проклятието на баща си. Леополд й предлага единствения възможен изход - бягство. Рашел се колебае между любовта и вярата. В този миг се втурва Елеазар и заплашва Леополд със смърт.
Рашел едва успява да ги разтърве. Ако принцът се откаже от религиозната си принадлежност, той може да се ожени за Рашел. Съкрушен Леополд признава кой е. Вбесен, Елеазър го проклина.

Трето действие
В двореца Елеазар и Рашел носят поръчаното огърлие за Леополд. Младата дама предизвиква всеобщо удивление с думите, че той не е достоен за тази чест. Имал е връзка с презряна еврейка и тази еврейка е самата тя. Евдокси е отчаяна. Кардиналът обвинява принца, че с мълчанието още повече утежнява своето положение. Отвеждат Елеазар, Рашел и Леополд в затвора.

Четвърто действие
Евдокси идва в затвора и моли Рашел да спаси нейният годиник. Първоначално тя не иска и да чуе. Леополд я е опозорил, причинявайки й големи страдания. Рашел обаче още го обича. Със сълзи на очи най-сетне се съгласява да поеме вината за случилото се. В същото време кардинал Дьо Брони увещава Елеазар да приеме християнската религия и така да избегне най-лошото. Евреинът отказва. Той жадува отмъщение.
Кардиналът го умолява да каже къде е неговата дъщеря. Съвсем мъничка тя била осиновена от добри хора, които обаче скрили еврейския си произход. Елеазар е непреклонен. Не се бои от смъртта, но сърцето му се свива от болка за Рашел. Все пак жаждата за мъст надделява.

Пето действие
В покрайнините на града е разпалена огромна клада. Водят Елеазар и Рашел. Очаква ги ужасна смърт. Евреинът пита Руджеро, защо Леополд не е с тях. Научава, че принцът е осъден само на изгнание. Ето вашето правосъдие!, гневно възкликва Елеазар. Той се доближава до Рашел и прошепва, че може да я спаси, жертвайки себе си. Младата жена отхвърля тази възможност. В мига, в който Рашел пристъпва към кладата, Елеазар тържествуващо се обръща към кардинала: Това е твоята дъщеря! Ти я погуби…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05