Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мазепа”, опера в три действия, шест картини от Пьотр Илич Чайковски (съдържание)

Автор на либретото: Виктор Буренин
По поемата „Полтава” от Пушкин


Първо действие
Мария, дъщерята на Кочубей, е влюбена в стария хетман Мазепа. Тя с трепет очаква появата му в дома на баща й. Младият казак Андрей разкрива пред Мария чувствата си, но тя го отблъсква. Посрещат с почит Мазепа в дома на Кочубей. Седемдесетгодишният вече хетман поисква ръката на Мария от баща й. Кочубей е възмутен и го изпъжда от дома си, но Мазепа извиква стражата си и пред всички предлага на Мария да му стане жена. Тя се хвърля в прегръдките му. Кочубей е покрусен от решението на дъщеря си. Той е научил още, че Мазепа възнамерява да откъсне Украйна от Русия и решава да уведоми за това царя. Написва писмо и го изпраща на цар Петър по Андрей.

Второ действие
Царят не е повярвал на донесението на Кочубей и го е предал в ръцете на Мазепа. Окованият Кочубей очаква смъртната си присъда. Хетманът Мазепа е изпратил Орлик да го разпита и да разбере къде е скрил съкровището си. Кочубей казва, че има три богатства, които Мазепа му е отнел - честта, дъщеря му и възможността за отмъщение. Мазепа е смутен от мисълта, че трябва да каже на Мария за присъдата над баща й и то по негова заповед. Хладното отношение на хетмана тревожи Мария. Внезапно се появява майка й Любов, промъкнала се тайно, и й съобщава за готвената екзекуция. Мария тръгва с майка си. Мазепа е наредил да се събере народът, за да присъства на обезглавяването на Кочубей и неговите привърженици. Довеждат осъдените и ги качват на ешафода. В този момент идват Мария и майка й, но дори те не могат да попречат на убийството.

Трето действие
Руските войски са спечелили битката при Полтава и сега преследват бягащите шведи. Сред войниците е и Андрей, който през цялото време е търсил Мазепа. Той вижда Мазепа и Орлик и ги напада, но хетманът го пронизва със сабята си. Неочаквано се появява обезумялата Мария. Мазепа се опитва да я успокои, но тя не го познава. Двамата с Орлик избягват, Мария се навежда над ранения Андрей, без да познае и него. Андрей умира под звуците на приспивната й песен...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05