Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петра Талева, журналист в програма „Христо Ботев”, с поредната престижна награда

БНР Новини
Снимка: Красимир Георгиев

За десета юбилейна година Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките организира представителна изложба „Българска археология 2016“. Тя показва най-значимите резултати от проучванията през изминалия сезон. По традиция, изложбата се открива на 14 февруари, когато българските археолози честват своя професионален празник.
Тази година 14 исторически и археологически музеи от страната се включват с над 350 изключителни находки от общо 18 проучвани обекта. Сред тях са винаги поднасящите нови изненади места, като палеолитното находище в пещера Козарника, праисторическите селищни могили Юнаците и Провадия- Солницата, скалният комплекс Глухите камъни, черноморската колония Аполония Понтика, римските градове Деултум и Сердика, първата българска столица Плиска, както и археологическите разкопки край Приморско, проучванията при с. Изворово, Харманлийско, праисторическото селище Дамяница по трасето на АМ „Струма“ и др.
По време на официалната церемония президентът Румен Радев поздрави археологическите екипи за постигнатите успехи и подчерта, че Националният археологически институт с музей, както и археологическите музеи в страната имат своята важна социална и образователна роля за обществото ни. „Нещо повече, вие разкривате широки хоризонти за българското културно наследство по света. Всички открития, които засягат културното развитие на цивилизациите по нашите земи, предизвикват огромен интерес и са събитие от световна величина”, посочи Румен Радев. Президентът заяви, че участието му в откриването на Десетата национална археологическа изложба е и „знак на уважение към огромното историческо и културно наследство, към тази богата история, вградена в българската земя и кодирана в българския дух”
По време на официалното откриване на изложбата, директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. д-р Людмил Вагалински отличи медиите, с най-голям принос за популяризирането на българската наука в областта на археологията . В категорията електронни медии ( радио и телевизия ) Специалната награда получи Петра Талева от БНР, автор и водещ на предаването „А сега накъде?” по Програма „Христо Ботев”, за обективно и адекватно отразяване на проблематиката, за значимата роля на културно-историческото наследство в развитието на българския туризъм и утвърждаване престижа на страната ни по света.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55