Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалшив книжен продукт

БНР Новини
Част от корицата на книгата „Детски и домашни приказки” на Братя Грим

Книга, която се рекламира агресивно още при излизането й - стратегически преди Коледа, а след това продължава да оглавява класациите за най-продавана, се оказа в лош превод. Това сякаш не вълнува никого, а безброй купувачи, подлъгани от авторитетните имена, както и луксозния външен вид продължават да се снабдяват с един фалшив продукт на родното книгоиздаване. Става дума за Детски и домашни приказки от Братя Грим в превод на Слави Ганев. В Софийския университет „Св. Климент Охридски” се състоя специална дискусия по този повод под надслов: „Преводът на диалекти в художествената литература”. Тя беше организирана от Съюза на преводачите в България и програмата „Преводач-редактор” на Университета. В нея взеха участие видни германисти, специалисти по диалектология, известни преводачи, професори и доценти, преподаватели, много студенти, които препълниха залата. Липсваше неколкократно каненият преводач... Имена като проф. Борис Парашкевов, проф. Майа Разбойникова-Фратева, проф. Йовка Тишева, доц. Ренета Килева, проф. Владимир Жобов, проф. Владимир Трендафилов заявиха своите несъгласия с превода на диалектите в изданието. Като се има предвид, че братя Грим са събирали тези приказки от различни части на Германия, въпросът за превода на диалектите вътре в книгата става основен. Коментарите бяха от строго научна гледна точка и за съжаление не засегнаха бъдещето на книгата сред читателите, които най-вероятно смятат, че купуват първокласен превод и четиво, но ще останат неприятно изненадани да се сблъскат с неразбираеми приказки на несъществуващ диалект. Крайно време е критиката на превода да се активира, за да се култивира нетърпимост към подобни случаи. Имаме преводачи от висока класа и те, както и читателите не заслужават подобни издания, които са редки, но симптоматични.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Малин Кръстев в роля на Ливейн Каплан

Деян Пройковски постави пиеса на Кирил Фокин в Пловдив

"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...

публикувано на 15.01.25 в 14:20

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..

публикувано на 15.01.25 в 13:30

Два румънски замъка гостуват с изложба в "Двореца" в Балчик

С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите  ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..

публикувано на 15.01.25 в 10:50

Филмът "Аз, морето – живот в мълчание" с нова прожекция в София

Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...

публикувано на 15.01.25 в 09:19
Теодор Траянов

Спомен за поета Теодор Траянов 80 години след смъртта му

80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..

публикувано на 15.01.25 в 08:57