Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга с позиция

Новата книга на поета, журналиста и фотографа Владислав Христов „Продължаваме напред” от една страна изненадва почитателите на поезията му, но от друга страна, онези, които следят журналистическите му изяви в радио Бинар и фейлетоните му във в. „Стършел”, няма да се изненадат от това, че е книга с публицистика. Както пише Михаил Вешим в текста си за нея - „фейлетонистите се броят на пръсти”. Може да се добави, че тези от тях, които пишат наистина смешно, са още по-малко. А Владислав Христов е такъв. Макар не всички текстове в „Продължаваме напред” да са фейлетони, всеки е повече, или по-малко смешен, повече, или по-малко тъжен. Те са кратки и засягат събития, случили се у нас от 2015 година насам, като очертават тъжно-смешната картина на българското живеене. Интересното е, че въпреки често безрадостните събития, с които се занимава авторът, усмивката и надеждата остават и след прочитането на книгата. Идеята тръгва от знаковата реплика на Кубрат Пулев след мача му с Кличко, като символ на нещо, което според автора българите са изгубили - вярата в промяната към по-добро. „Убийствена ирония, сарказъм и нескрита тъга по изгубената духовност” - така определя „Продължаваме напред” писателят Христо Карастоянов, а Златко Ангелов я нарича „документ на времето”, като добавя: „България цялата може да се огледа в тази книга”.

Премиерата е тази вечер от 19 часа в Литературен клуб „Перото”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50