Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забележителна творба на Ружевич на български

БНР Новини

Тази поема е може би най-често и със сигурност най-всестранно коментираното произведение от късното творчество на Ружевич. Разглеждана е преди всичко като забележителен текст за Холокоста, пише в статията си за известната поема на големия полски поет, поместена в книгата „Ножчето на професора“, полският литературовед д-р Марчин Яворски. Той пристигна в София по покана на Полския институт специално за представянето на книгата. В своя текст преводачката Вера Деянова разказва за щастливите обстоятелства, помогнали за осъществяването на проекта, за многопластовата същност на творбата на Ружевич, как той е един от познатите, превеждани и обичани полски автори у нас: Тадеуш Ружевич имаше своите вдъхновени преводачи на български език в лицето на двама поети и майстори на поетичния превод – Първан Стефанов ("Борба с ангела", 1994) и Здравко Кисьов ("Битка за дъх", 2003), светла да е паметта им. Четящата българска публика оцени по достойнство техния принос за това великолепната поезия на Ружевич да достигне до нас; познаваме и прочутата „Картотека” и други, знакови за модерната драматургия пиеси на Ружевич в прекрасния превод на Божко Божков ("Пет пиеси", 1992, 2011). Но портретът на този така самобитен член на „квартета” от най-значими полски творци от втората половина на ХХ век – Милош, Шимборска, Ружевич, Херберт – остава някак недовършен, името му, освен в академичните среди, като че ли неусетно заглъхва през последните години. С това издание се опитваме да възкресим паметта за поета.
Освен поемата „Ножчето на професора“, книгата съдържа и няколко стихотворения на Ружевич от последните му години. Части от поемата и стихотворения от книгата прочете големият ни актьор Ицхак Финци.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Радулова с книга за литературния палимпсест

Книгата на Надежда Радулова "Палимпсести в литературния модернизъм. Хилда Дулитъл, Джийн Рис, Марина Цветаева" беше представена снощи в зала 1 на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя излиза с 20-годишно забавяне, но както сподели проф. Миглена Николчина, текстът не е загубил от силата си. Изданието беше представено от Васил..

публикувано на 26.04.24 в 09:00

"Бандата на Банши" търси рецепта за магия в късометражен филм

Магията е заложена вътре в нас, благодарение на приказките и историите, с които изучаваме света като деца. Всеки път, когато се впуснем в подобно приключение, ние развиваме въображението си. Така разширяваме себе си и се чувстваме изпълнени и вдъхновени. На този принцип Ангел Георгиев създава късометражната комедия, съчетана с вълшебства, "Бандата..

публикувано на 26.04.24 в 08:35

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29