Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По пътеката на дълголетието в Момчиловци

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Колко китайци могат да се съберат в Момчиловци? Родопчани не се притесняват от въпроса. Поговорката „Сърце да е широко“, а така също гостоприемството и добротата тук продължават да са в сила. Ще нагостят туристите с чеверме, катми, пататник и, разбира се, с кисело мляко. Що се отнася до езика, на който да общуват с гостите от далечна Азия, в Момчиловци вече проговарят и на китайски. Да не би на хората от Шанхай да им е лесно да произнасят „Момчиловци“, но го правят, даже с огромно удоволствие! И Снимкапохапват от нашенското кисело мляко, за дълголетие. Онези щастливци, които са имали късмета вече да видят Момчиловци на живо, знаят, че в родопското село има даже "Пътека на дълголетието". Който я премине, получава сертификат. Едно е да разказваш после: „Бях в България, в Момчиловци“. Друго е да покажеш сертификата, особено ако си обходил пътеката на дълголетниците по време на Фестивала на киселото мляко в селото.
Ето така изглежда в превод част от официалната статистика за активизиране на китайския туризъм към България. За периода януари – юли 2017, броят на туристите от Китай у нас се е увеличил с 53%, спрямо предходната 2016 година. В тези сложни времена за света, разбирателството, сътрудничеството, взаимното уважение и по-доброто опознаване на страните и народите е от изключителна важност. Министерството на туризма на България ще се включи активно и в предстоящата инициатива 2018 EU-China Tourism Year. Целта на събитието е популяризирането на европейски туристически забележителности чрез осветяването им в червено със златни звезди във връзка с Фестивала на фенерите в КНР, който ще се проведе на 2 март 2018 година. Много са възможностите и по проекта на Световната туристическа организация „По пътя на коприната“. Големи проекти с мащабно значение! Но, както и в Китай мъдро казват, „Пътят започва с малката стъпка“. А в Момчиловци вече проправят широка пътека: с родопска доброта, трудолюбие и постоянство. Какво още стои зад един обикновен, весел, приятен и вкусен традиционен фестивал в едно родопско село? За новите тенденции в етно-културните маршрути в "А сега накъде?" разказа Сийка Суркова, кмет на Момчиловци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55