Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Сибир”, опера в три действия от Умберто Джордано (съдържание)

Музика: Умберто Джордано
Либрето: Луиджи Илика

Премиера: 19 декември 1903 г., театър „Ла Скала”, Милано

Място и време на действие: Русия, първата половина на 19 в.

Действащи лица:
Стефана, куртизанка (сопрано)  
Василий, войник (тенор)  
Княз Алексис (тенор)   
Глеби, сутеньор на Стефана (баритон)  
Никона, икономка на Стефана и кръстница на Василий (мецосопран)  
Иван, слуга на Стефана (тенор)  
Ипранивик (тенор)  
Валицин (баритон)  
Валинов (баритон)  
Мискинский (баритон)  
Капитан (бас)  
Сержант (бас)
Каторжници, войници, народ

Първо действие
„Жената”
Санкт Петербург. Август, празникът на св. Александър Невски. Замъкът на Стефана.
Зад сцената се чува песента на осъдените каторжници. Завесата се вдига и се вижда фоайе в двореца на куртизанката Стефана. Гостите се събират, а домакинята не се вижда. Иван и Никона с безпокойство обсъждат факта, че Стефана е започнала често да заминава и да се изгубва с дни. Появява се Глеби. В дома на Стефана той се чувства господар и изпада в ярост щом разбира за нейната липса. Скоро трябва да се поява княз Алексис, който осигурява средства на Стефана, а оттам и на нейния сутеньор Глеби. По тази причина Глеби е принуден да развлича появилия се княз и останалите гости. Заявява, че Стефана се сърди и се е заключила в стаята си, а за да я омилостивят трябва да й изпеят серенада. Гостите начело с княза пеят, но никой не се появява. Тогава Глеби им предлага да се преместят в салона и да поиграят на карти. Ето че Стефана се връща. Тя е щастлива. Вече е изминал цял месец, откакто се е запознала с обикновения войник Василий и тайно се среща с него. За пръв път в нейното сърце има истинско чувство. Тя се преструва, че е обикновена работничка. И въпреки, че Василий ще бъде преместен в друг гарнизон, тя ще му пише. Изведнъж от салона излиза Глеби. Обвинява Стефана в неблагодарност, напомня й как я е измъкнал от дъното и изисква от нея веднага да отиде при княза, от когото зависи получаването на следващата парична сума. Глеби изтласква Стефана в салона. В дома влиза Василий. Оказва се, че Никона е негова кръстница и войникът е дошъл да се прости с нея преди заминаването си. Но мислите му са заети с неговата възлюбена Стефана, за която той смята, че изкарва прехраната си с бродерия. Василий се прощава с Никона и в този момент Стефана излиза във фоайето. Така Василий разпознава в стопанката на дома своята любима. Двамата влюбени се обясняват. Стефана признава, че тя не е онази, за която се представя, но подробностите си спестява. Василий въпреки това я обича и напуска дома с любовни слова.

Второ действие
„Любовникът”
Спирка на Транссибирската железница. По пътя за Сибир се събират съпруги и роднини на каторжниците, за да се сбогуват със своите мъже, заточени в Сибир. В очакване да се появи колоната те пеят „Їхав козак за Дунай”. Сред тълпата са Иван и Никона. От разговора им става ясно, че са дошли да видят Василий, който не е заминал за новия гарнизон. На дуел е убил княз Алексис, ревнувайки Стефана от него.
За това си дело е осъден на каторга. Появява се колоната на каторжниците с песента „Эй, ухнем!”. Сержантът, който отговаря за тях им разрешава да се приближат до роднините си. Появява се шейна, в която е Стефана. Тя се хвърля в обятията на Василий. Няма да изостави своя възлюбен и ще го последва в Сибир. Сержантът дава сигнал за край на свиждането. Каторжниците с монотонно пеене се отправят към Сибир.

Трето действие
 „Хероинът”
Селище в Задбайкалието. Утро. Великденски празници. От хижата излизат Стефана и Василий. Въпреки лошите условия на живот те са щастливи заедно. Чува се гонг, който призовава каторжниците на работа в рудника. Василий излиза. В селището е доведен нов жител - Глеби, който е арестуван и осъден за многобройните си измами. Той разпознава Стефана и й предлага още днес да избягат от рудника. Стефана отказва. Каторжниците се връщат от работа, сред тях е и Василий. Тогава пред всички Глеби разкрива истината – Стефана е куртизанка от Петербург. Народът се смее, а Василий прощава всичко на своята любима. Бият камбаните и в църквата започва Пасхалната служба. След края й следва празник. Каторжниците и войниците се забавляват с танци под звуците на балалайка. Стефана предлага на Василий да се възползват от идеята на Глеби и веднага да бягат, докато вниманието на всички е съсредоточено към веселието. Скриват се, но Глеби проследява Стефана и вдига тревога. Войниците тръгват да ги гонят, чуват се изстрели. След малко водят Василий и смъртно ранената Стефана. Тя се прощава със своя любим и умира в ръцете му.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25