Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Into the spirit world: Вход свободен!

БНР Новини
В студиото на "Аларма" от ляво надясно: Тодор Станчев, Цветан Цветанов, Атанаска Станчева, Ани Маринова и Димитър Василев
Снимка: Сдружение за културни инициативи

„В света на духовете“ е темата на Международния фестивал на етнографския филм 2017. Гости в студиото на предаването „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио бяха Атанаска Станчева, Тодор Станчев и Димитър Василев, етнолози и организатори на фестивала. Тази година при тях са пристигнали над 50 филма от 26 страни, а зрителите ще могат да видят селектираните 14 филма. Темите в тях са религия, духовност, шаманизъм, магически и лечителски практики. Те препращат към отвъдния незрим свят и запознават публиката с хората–медиатори, които общуват с него.
Всяка година организаторите представят различни школи във визуалната антропология. Тази година фокусът е върху балканската визуална антропология. В София за фестивала пристигат много гости от Балканите: от Сърбия Слободан Наумович, преподавател по визуална антропология в Белградския университет, от Македония д-р Владимир Боцев, който е куратор в Националния музей на Македония, от Хърватия гост е Давор Борич, заедно с част от екипа на филма „Куаранторе в Комижа“. Фестивалът има и много други гости – от Холандия, Канада, Германия, Финландия, които ще се включат в дискусиите след филмите и в академичните модули, които ще се проведат в „Огледалната зала“ на СУ „Свети Климент Охридски“ във фестивалните дни от 13.00 до 17.00 часа.
Фестивалът се открива на 14 ноември с българския филм „Човек на вярата“, който разказва за Алекс Орбито, смятан за най-големият лечител на XXI век. Фестивалът продължава до 18 ноември. Прожекциите от фестивала се провеждат в кино „Влайкова“ в столицата. В програмата има и много български заглавия, филми за удехейския народ, чието население днес е едва 1490 души, за етническото китайско малцинство чиянг, което живее в планината Лонгси, в югозападен Китай и неговите духовни водачи, за религията, чудовищата и синкретизма в Гана, за афро-бразилската религия кандомбле в Баия, Бразилия.
Последна в програмата е продукцията „Пътешествие към повелителя на ларвите“ на естонския аниматор Прийт Тендер, който разказва традиционна чукотска приказка, като стига до нейните носители, за да разбере дали хората в Чукотка си спомнят разказа, защото той е много нетипичен.
Повече информация за фестивала може да чуете в звуковия файл и да видите на самия фестивал - в кино „Влайкова“ и в СУ „Свети Климент Охридски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Камелия Николова: Новите български пиеси са отворени към по-значими теми

Фондация "Академия "Аскеер" обяви номинациите за тазгодишните награди "Аскеер", които се присъждат на най-добритепостижения в театралното изкуство за изминалия творчески сезон. Една от най-младите категории е категорията "Съвременна българска драматургия" – в нея се състезават нови български пиеси, поставени за първи път на професионална сцена..

публикувано на 09.05.24 в 15:31

Какво се случва на 2-ро авеню?

"Семейство Едисън от 2-ро авеню" по текстовете на Нийл Саймън е първата премиера в изцяло обновеното пространство на Театър "Азарян". Спектакълът е на Плевенския драматично-куклен театър "Иван Радоев" в партньорство с Националния дворец на културата. Режисьор е Антон Угринов, сценографията е дело на Илияна Кънчева, композитор е Милен Кукошаров...

публикувано на 09.05.24 в 12:05

Game Changers: Саундтрак на градската действителност

Game Changers е иновативен аудио-визуален проект, който претендира да бъде повече от просто музикален албум. Създаден под ръководството на Данислава Делчева, основател на организацията "Рефлектор", албумът изследва градската среда чрез своите най-автентични звуци и визии. Компилацията включва десет композиции и десет съпътстващи видеа , които..

обновено на 09.05.24 в 11:05

Празник на детската литература и фантазия в Сливен

Вълшебство, фантазия, приказни герои и празничен дух завладяват всяка година град Сливен по време на Националния фестивал на детската книга (8-10 май) . В рамките на фестивала за 20-и пореден път се връчва и Националната награда "Константин Константинов"  за принос в детското книгоиздаване, създадена през 2004 година от Министерството на..

публикувано на 09.05.24 в 10:41

"Цялата небесна синева" – най-новото откритие на френската литература

Излезе на български език "Цялата небесна синева" на Мелиса да Коста, обявена за най-четения автор във Франция за 2023 година.  Романът е трогателен и разтърсващ, изпълнен с болка и надежда.  На 26-годишния Емил, поразен от ранен Алцхаймер, му остават две години живот. Емил решава да избяга от болницата и от съчувствието на семейството и приятелите..

публикувано на 09.05.24 в 10:40