Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С чайките, сирените за мъгла и радиоводещите на Глостър

БНР Новини
Радиотеатърът в тази и следващата неделя представя пиесата на американския драматург Израел Хоровиц, която от публикуването си през 1993 година насам се радва на успех по многобройни сцени навсякъде по света. Премиерата на радиоверсията ѝ в ефира на БНР беше на 26 ноември и 3 декември 2017, но след това първо излъчване направихме допълнителни промени и сега ще чуете финалното аудио.

Авторът е носител и на многобройни престижни награди за радиодрама като „При Италия“ и „Наградата на Сони“, неговите пиеси са звучали в много различноезични FM и крачката от сцената до ефира и обратно в неговата драматургия е плавна и обещаваща. А когато към богатите възможности за аудио интерпретация добавим и една силна драматургия, основаваща се на желязно построен сюжет, няколко пласта на повествование и великолепни характери, тогава поканата за слушане на радиотеатър е покана за споделянето на творение от нивото на висш пилотаж.
Гаро Ашикян, който в радиопродукцията „Да си паркираш колата в двора на Харвард“ съвсем естествено пое работата и на режисьор, и на радио режисьор, и на композитор, и на пианист, и на създател на цялата музикална среда, и на автор на саунддизайна, и на лаконичен актьорски глас на разказвач, във всяка от тези допиращи се дейности имаше толкова ясна и зряла идея за компактността на цялото, че накрая имаме великолепно аудио с 4 изключително колоритни актьорски гласа. Емануела Шкодрева, Стоян Алексиев, Валентин Ганев и (в предпоследната минута и предпоследния обрат на пиесата) Теодор Иванов създават един пластичен свят, хем населен с чайките и сирената за мъгла на Глостър, Масачузетс, хем населен с гласове на радиоводещи, хем емоционално притегателен. Свят, чиято сложност и гъстота бяха немислими без звукорежисурата на Живко Марев.





„Да си паркираш колата в двора на Харвард“ е FM аудиото, осъществена в рамките на съвместния трансмедиен проект на Радиотеатъра с Народния театър „Иван Вазов“. Целта на трансмедията е да създаде, предложи и популяризира 3 различни версии на този текст: сценична, аудио и документална на 3 различни платформи, като замисълът на авторите на проекта обхваща рецепцията и синхрона и на трите.

В двете недели на 22 и 29 април ще звучат двете части на нашето игрално аудио, а от 22 април тук, на страницата на БНР, ще проследите и документалните звукови снимки от правенето на пиесата в рамките на нашия трансмедиен проект.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05