Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит юбилей на Костадин Андреев

БНР Новини
Снимка: operasofia.bg

Костадин Андреев е роден на 22 май 1968 година в Стара Загора. В семейството му няма музиканти, а самият той мечтае за театралната сцена. Записва се в Пловдивското училище за сценични кадри, за да се подготвя за изпитите в НАТФИЗ. Това са годините, в които се влюбва в музиката. Деветнайсетгодишен започва да учи оперно пеене при Соня Хамерник и две години работи като помощник-режисьор в Старозагорската опера, докато тайно се подготвя за изпитите в Музикалната академия. Резултатът от труда и силното му желание не закъснява и той е приет, и то на първо място в списъка.
Завършва Академията през 1994 г. в класа на проф. Реса Колева, но дебютът му на професионална сцена е две години преди това. На сцената на Бургаската опера изпълнява ролята на Рудолфо в „Бохеми“. След тази изява той впечатлява с бързината и лекотата, с които изгражда персонажите си. За три години на бургаска сцена Костадин Андреев реализира главни роли в осем различни постановки: „Бохеми“, „Риголето“, „Дон Карлос“, „Фауст“, „Травиата“, „Кармен“, „Аида“ и „Отело“. През 1996 г. дебютира на Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго като Калаф в „Турандот“, където главната роля се изпълнява от самата Гена Димитрова. Година по-рано вече е солист в Националната опера. Само за първите три месеца от назначаването си в Софийската опера Андреев прави четири от най-тежките тенорови партии – играе в „Тоска“, „Турандот“, „Луиза Милер“ и „Бал с маски“. Тук идва и респектиращата констатация – през първите 10 години той прави рекордните 31 роли. Изпълнява едни от най-известните заглавия от Верди, Понкиели, Пучини, Гуно, Халеви, Бизе, Масне, Мусоргски, Стравински, Владигеров. И така до днес, когато след 26 години творчески път той е изиграл 43 роли!
Певецът е работил с големи имена от оперния свят като диригентите Антон Гуаданьо, Сейджи Осава, Марчело Виоти, Валерий Гергиев, Кацуши Оно, Руслан Райчев, Иван Вульпе, Борис Хинчев, Михаил Ангелов, Методи Матакиев, Георги Нотев. Негови партньори на сцената са били световноизвестните Агнес Балтса, Мишел Крайдър, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Ренато Брузон, Лео Нучи, Феручо Фурлането, Никола Гюзелев.
Гастролира с голям успех на престижните сцени на Виенската Щатсопера, театрите в Торино, Карлсруе, Сент Гален, на Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго и фестивала на Валерий Гергиев в Ротердам. Неговият дон Хозе, който играе в Париж, френската преса нарича „вокален и артистичен пламък“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05