Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

45 години Национален исторически музей

БНР Новини
Доц. д-р Бони Петрунова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

За периода от създаването му през 1973 г. до днес, не е било лесно да се намери подходящо място за експозициите на Националния исторически музей. За първи път малка част от богатствата на музейните колекции са изложени в старата сграда на кметството на Столична община. По-късно негов дом става бившето руско посолство на ул. „Раковски“, а след това и Съдебната палата. Днес НИМ е разположен в част от архитектурния комплекс на резиденция „Бояна“. В сградата на музея се намира и голямата пленарна зала, от която тръгва процеса на новото политическо и обществено начало в историята на страната. В нея, по време на ноемврийския пленум на ЦК на БКП през 1989 г., Тодор Живков е свален от власт.
На първия етаж и в самата заседателна зала са подредени табла с фотографии, които представят развитието на музея от първите дни на неговото създаване. Посетителите ще научат много интересни факти за времето от първата изложба през 1975 г. – „Праисторическо изкуство в България“ – до настоящата година.
За да поговорим за юбилейната програма и за новите проекти, в това предаване наш гост е доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28