Художничката Анета Дръгушану се появява на нашата художествена сцена в началото на 60-те години. Още тогава новаторският характер на нейната живопис я нарежда сред големите български художници. Родена в село Поточ, Румъния, завършила Художествена академия в Букурещ при прочутия професор от европейски мащаб Корнелиу Баба, установила се в България със съпруга си художника Георги Петров, също ученик на Баба, определят нейното изкуство като знаменателно и знаково. И до днес тя живее и работи във Видин. Още при първия допир с картините на Дръгушану зрителят има усещането, че те представляват едва ли не самостойни фрагменти от човешки и предметни изображения, живеещи в свое автономно живописно пространство. Художничката изобразява привидно обикновено битово ежедневие, вълнува я селската жена, миговете на труд и почивка, но те са своеобразен синтез между класическата и модерна живопис. Цикли като „Градината на човека“, „Завръщането на човека“, „Роди се човек“ са изградени по един абстрактно-пластически начин, чрез „взаимопроникване и взаимопресичане на планове и пространствени зони, които елиминират конкретния сюжетен разказ“. Последната изложба на Анета Дръгушану в галерия „Арте“, със заглавие „Бразди“ потвърждават тези търсения. Тази година художничката получи още едно голямо признание – стана носител на Националната награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ за 2018 година. Скромна, деликатна, но със силен дух и изключителна естественост, тя даде за нашето предаване интервю с приятния си румънски акцент.
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg