Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една забележителна фамилия показва своето изкуство

БНР Новини
Мартин, Катя и Яна Петкови на откриването на изложбата.
Снимка: БГНЕС

В столичната галерия „Арте“ се откри изложба на фамилия Петкови, която събира произведения на три поколения от семейството – на Найден Петков (1918-1989), на сина му Мартин Петков, на дъщеря му Катя Петкова и на дъщерята на Мартин и внучка на Найден Петков – Яна Петкова. Със събитието се отбелязва и 100-годишнината от рождението на известния художник, който, освен с живопис, се е занимавал и със сценография и оформление на книгата.

Найден Петков е роден на 16 май 1918 г. в с. Джурово, Софийска област. Завършва живопис в Художествената академия при проф. Никола Ганушев. Първото си отличие печели за платното "Боят при Ниш" (1946) – от Министерството на отбраната. Между 1985 г. и 1987 г. е ректор на Националната художествената академия. Художник-постановчик е на игралните филми "Неспокоен път" (1955), "Гераците" (1958), "Непримиримите" (1964).

„Имам много малък визуален спомен за дядо си. Повечето спомени са от снимки, от филми, но реално цялото ми усещане за него е чрез неговите картини. Те ми носят едно голямо спокойствие, едно топло чувство и някак знам, че съм си вкъщи“, коментира за Найден Петков внучката му Яна, която завършва специалност Текстил в Националната художествена академия, но намира себе си в работата с ръчна хартия.

Интересното в настоящата експозиция в галерия „Арте“ е, че събира четири различни вида изкуство – Найден Петков е представен с живопис и рисунки, Мартин Петков с керамика, Катя Петкова с тъкан текстил и Яна Петкова с ръчна хартия.

„Всеки изявява, естествено, свое собствено пластическо кредо, но всички заедно свидетелстват недвусмислено за органичната естетическа спойка, която съществува помежду им“, пише за фамилията проф. Чавдар Попов и продължава:

„Когато е налице възприемчивост, талант и упорит, целенасочен труд, резултатите не закъсняват. Представените в експозицията творби са определено свидетелство за изключително важната, направо казано определяща роля на благоприятната семейна среда и на духовната атмосфера, която приживе, и след кончината на големия художник, продължава да изпълва дома на фамилия Петкови“.

Изложбата в галерия „Арте“ продължава до 10 декември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бележник" на Стефан Гечев във фототипно издание

Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..

публикувано на 02.01.25 в 18:26

Едвин Сугарев отбеляза 70-годишнината си с нова стихосбирка

В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..

публикувано на 02.01.25 в 18:16

В Деня на научната фантастика – съвременните утопии и търсенията в жанра

На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика.   Утопията е важна част от социалните и литературни..

публикувано на 02.01.25 в 10:02

Всепоглъщащата любов на сцената и на екрана

На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..

публикувано на 02.01.25 в 09:37
Българският щанд във Франкфурт

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..

публикувано на 02.01.25 в 09:06