Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За високия морал на българските интелектуалци

Снимка: архив La Estrya

На 10 март 2019 г. в София се състоя първият Поход на толерантността. Седемдесет и шест години след паметните събития на 10 март 1943 г. България отново показа на света, че може да се обедини срещу насилието, омразата, расизма, антисемитизма и ксенофобията.

Какво трябва да знаем за Втората световна война, за настъпващия нацизъм, за да осъзнаем уникалността на акта на спасението на българските евреи? В последния 14-ти брой на списанието La Estreya, издание на ОЕБ „Шалом“, което представихме в „Артефир“, тази история е разказана от Николай Поппетров чрез прочита му на събитията в периода 1940-1944 г. Към това можем да прибавим и изследването на доц. д-р Иво Инджов: “Контролираният печат в България и „еврейския въпрос“ (1940-1944). Базисните изследвания ще дадат възможност на читателя да оцени акта на обществената непримиримост срещу цялото антиеврейско законодателство, наложено от управлението на България по време на Втората световна война. Четиринадесетият брой на списанието е посветено на категоричните реакции на Адвокатския съюз, Съюза на българските писатели, Българския лекарски съюз, Дружествата на българските художници.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15

Книгите оживяват в изложба в Ларгото в София

Интерактивната изложба "Книгите оживяват" представя 33 големи пана с откъси от едноименния независим дигитален проект за българските детски градини и училища. Той обединява книгите от образователната мултимедийна поредица за деца "Туй-онуй" на художник илюстратора и аниматор Мая Бочева-Уики. Подходът в дигиталните книги-игри е..

публикувано на 26.04.24 в 11:40