Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наследници на песента: Северняшката певица Надка Томова на 70 години

4
Хорът на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци – Плевен.
Снимка: БТА

В музикалния фолклор на Средна Северна България срещаме разнообразни песенни образци. Особено характерни са песните от семейния и трудовия цикъл, а хороводните се отличават с богата метроритмика, която допълва многообразието от варианти на темпераментните северняшки хорà – пайдушки, дайчови, ганкини. С мисията да развива сценично тези традиционни практики е създаден Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци в Плевен. Вече 60 години изкуството на професионалния състав популяризира музиката и танците на региона у нас и по света. През 80-те и 90-те години на миналия век хорът на ансамбъла, ръководен от Иван Вълев, достига високо изпълнителско майсторство в музикалната ни култура. В него пеят талантливи изпълнители, обединени да създават професионално изкуство.

От 1971 г. Северняшкият ансамбъл получава държавен статут. Първата щатна певица в състава е Надка Томова (1949) от с. Бъркач, Плевенско. Семейната среда предопределя нейната музикална съдба. „Музикалното чувство съм придобила от моя баща, той свиреше на духови инструменти. От баба ми също съм се учила да пея, ходих из целия регион да събирам песни. В нашето село имаше възрастни жени с много богат репертоар”, казва Надка Томова. По това време в Плевен няма музикално училище, където може да получи музикално образование и певицата се насочва към друго изкуство. Завършва Националната гимназия по приложни изкуства в Троян като главен технолог по битова керамика. Спомня си за този период: „В часовете по практика докато въртях грънчарското колело си пеех. Един преподавател беше от нашия край и все ми казваше – Наде, запей нашенска песен да ни е спорна работата. Моята мелодия се вплиташе с мелодията на грънчарското колело”.

Още като ученичка Надка Томова се изявява по концерти. През 1968 г. след конкурс постъпва в състава Северняшкия ансамбъл в Плевен. Там работи в продължение на 42 години до пенсионна възраст. „През 1980 г. завърших Националната школа за художествени ръководители в Пловдив като диригент на народен хор, но най-голямата школа за мен е тази на нашия диригент Иван Вълев – моят първи и единствен учител”, прекланя се пред таланта на маестрото. За фонда на БНР Надка Томова записва песни от Плевенско с обработки на Иван Вълев, Ангел Шопов и Коста Колев. Паралелно с работата в ансамбъла певицата се занимава и с преподавателска дейност. Обучава млади изпълнители, на които показва първите стъпки в народното пеене. Сред тях е северняшкият певец Христо Косашки от Луковит. И днес на 70 години Надка Томова не се разделя с песента. Продължава да пее по различни поводи, ръководи самодейни състави в Плевенския край. С радост казва, че синът й Мартин е наследил баща си като танцьор, а в момента е хореограф на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци – Плевен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05