Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирмгард Зеефрид в „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус

Снимка: Wikipedia

В съботната вечер от 20 часа ще отбележим 100 години от рождението на Ирмгард Зеефрид.

Ще прозвучи цялостен запис на „Кавалерът на розата“ – най-популярната от оперите на Рихард Щраус. С участието на Мариане Шех, Ирмгард Зеефрид, Рита Щрайх, Курт Бьоме, Дитрих Фишер-Дискау, хора на Дрезденската опера и Щаатскапеле Дрезден, обединени от диригентската палка на Карл Бьом – великолепен запис за Deutsche Grammophon от 1959 година.

Съдържание на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус

Ирмгард Зеефрид е родена на 9 октомври1919 година в Кьонгетрийд, Бавария.

Баща ѝ Хайнрих е учител, а също диригент на хора на тамошното музикално общество. Ирмгард учи във Висшето училище за музика в Аугсбург, а също в Мюнхен. Караян я кани в Аахен, където дебютира през 1940 в спектакъл на „Аида“.

„Той знаеше както никой друг да помага, да бъде в услуга на певеца“, спомня си Зеефрид. „Как да олекоти някоя инструментална линия, та средният регистър на гласа да звучи превъзходно… В ансамблите винаги бях нащрек, тъй като маестрото така се увличаше, че от уговорката за темпо не оставаше и следа… Без Караян едва ли щях да почувствам много от ролите като мои“, твърди Ирмгард Зеефрид.

Впрочем Карл Бьом също има ключова роля в артистичния й път. Прочутото немско сопрано осъществява големия си пробив през 1943 с ролята на Ева от Майстерзингерите на Вагнер. Успехът надминава всички очаквания, а Бьом поздравява новата звезда на Виенската Щаатсопер. Зеефрид остава на сцената на достолепния театър повече от три десетилетия, до 1976 г.

През 1969 ѝ присъждат званието почетен член на Щаатсопер - Виена. В австрийския печат отбелязват, че Ирмгард Зеефрид се нарежда в челото на паметно поколение сопрани, сред които Елизабет Шварцкопф, Хилде Гюден, Биргит Нилсон, Астрид Варнай, които със своите чисти, ангелски гласове и феноменална дикция са ярък пример за по-младите. През 1944 по повод честванията за 80-ия рожден ден на Рихрад Щраус, лично маестрото настоява Ирмгард да изпълни ролята на композитора в „Ариадне на Наксос“.

След 1946 година пред Зеефрид се отварят вратите на големите световни оперни театри: пее в Миланската скала, Ковънт Гардън, а през есента на 1953 участва в МЕТ - Ню Йорк, в пет спектакъла на „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт в коронната си роля на Сузана. Повод в печата да се появи следното заглавие: „Чуден глас и завладяващо сценично обаяние“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05