Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мистериите на софийските катакомби, разказани от първата къща на ужасите у нас

| обновено на 12.11.20 в 17:58
Снимка: horrorhousebulgaria

„Убийствен пъзел“, „Къщата на восъка“, „Предизвестена смърт“, „Последен изход“, „Писък“ и… спираме дотук, защото изреждането на хорър филми може да се превърне в списък без край. Общото между всички тях не е тази констатация обаче, а страхът, който насаждат у човека. Ужасът от неизвестното, от нечовешкото, но и от всяка човешка фобия, дори от най-абсурдната. И най-вече – ужасът да се изправиш срещу личните си страхове. В това, разбира се, има и тръпка. Да усетиш прилива на покачващия се в теб адреналин, да се сблъскаш с непознатото и да го победиш, да надвиеш страха и да останеш жив.

На тази тръпка разчита и първата къща на ужасите у нас. Тя ще отвори врати на фаталния петък 13-и, за да потопи в мистерията на софийските подземни тунели онези, в чиято личностна битка ще надделее не страхът, а любопитството.

Под столичните улици се простират 240-километрови тъмни подземия. Бомбоубежища, бункери, тунели, използавани за логистика, складове и секретни лаборатории крият местириите на София. Общината поддържа някои от тях, но повечето са изоставени или затрупани и за тях от години всички предпочитата да мълчат. Докато не настъпва ден, в който едно от тези подземия припомня за съществуването си.

Неотдавна в стар военен блок в центъра на София, под чиито основи легендата гласи, че се крие лаборатория за биологични опити с хора от зората на социализма, се случва нещо страховито. При профилактика на водопроводната инсталация са открити странни артефакти и зазидана вентилационна шахта. Скоро след това млад човек, живеещ в същия блок, изчезва безследно. Намерен е единствено странен отвор на мястото на зида.

Истина ли е това? И ако е – какво точно се е случило?

Създателите на единствената до този момент къща на ужасите в България – „Horror House“ може да не са първите, които са задали тези въпроси, но със сигурност са първите, които ги превръщат в отправна точка на новото приключение, в което всеки може да се впусне. То разказва за онзи друг, непознат живот, който се крие дълбоко в катакомбите на София.

Подготовката за къщата започва преди повече от 3 години. Днес тя вече е факт, а с нея и историите на софиските подземини тунели. За тях говори и Чавдар Тодоров – един от създателите на „Horror House Bulgaria“.

Пуснете си звуковия файл, за да чуете разказа му.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озагалвена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на бълагрските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35