Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Георги Петков: Най-голямата тръпка е сцената

Доц. д-р Георги Петков
Снимка: Мануела Манчева

„Аз се чувствам добре, че върша това, което мога и че Нов български университет ми дава тази възможност да предам своя богат опит на младите хора да продължават нататък.“

Композитор, аранжор, диригент и обичан преподавател в департамент Музика на НБУ, вече над двадесет години доц. д-р Георги Петков не спира да увлича студентите с магията на родния фолклор. През 2002 г. създава университетския смесен хор „Фолк-джаз формация”, един от най-интересните и оригинални студентски хорове. От този състав, пак по идея на Георги Петков, по-късно започват самостоятелно творческия си път вокално трио „Евридика” и камерният хор „Нови български гласове“, създаден специално за проекта „Еструна“. Рожба на международния проект е албума „Al Este del cante” на Арканхел, записан на живо с хор „Нови български гласове“ и спечелил наградата Латино Грами през 2018 година.

Доц. д-р Георги Петков с хор „Нови български гласове“
Към изброените състави, извор на неизчерпаемо творческо вдъхновение за композитора и диригента Георги Петков, прибавяме и многогласния Народен хор при Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, който основава през 2006 година.
Богат, интересен и изпълнен с динамика е пътят на този творец, участвал в десетки международни музикални проекти със световноизвестни изпълнители и над 900 концерта по целия свят.

„Моето щастие е, че от петнадесет часа написана музика, може би около над четири часа са вече реализирани на световния музикален пазар, а другото, което си е останало тука по ансамбли, по театри също е видяло сцена.“

Доц. д-р Георги Петков с хор „Нови български гласове“
Роден в Габрово, след завършване на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Георги Петков ръководи последователно оркестрите на професионалните фолклорни ансамбли: „Добруджа”, „Габрово” и Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, а през 1999 г. поема ръководството на  женския хор „Български гласове – Ангелите”, с който печели наградата „Гостуващ артист на САЩ за 2000 г.”
В хоровата дейност, всеотдаен спътник е съпругата му Нелка Петкова, изградила поколения талантливи певици в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, влюбени във фолклора.

Поводът за гостуването на доц. д-р Георги Петков в петъчната музикална вечер е неговият шестдесетгодишен юбилей. Сладкодумен събеседник и с чувство за хумор, той умее да грабне вниманието на аудиторията. В звуковия файл разказва за своето детство и първите професионални стъпки, довели до идването му София, а за останалото – в предаването с начален час 19.30.

„Винаги, и в най-трудните моменти човек трябва да се надява, че ще дойде и нещо по-добро – и аз съм сигурен в това, че то идва.“








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Музикалният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща"

XV Международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" е част от Културния календар на Община Пловдив. Пролетното издание тази година започва на 12 май и ще продължи до края на месец юни. Артистичният директор Мила Павлова и нейният екип, подкрепени от Министерството на културата, Община Пловдив и фондация "Музикартисимо", за пореден път..

публикувано на 08.05.24 в 12:45
Orchestre tout puissant Marcel Duchamp

Всемогъщият оркестър "Марсел Дюшан" в София

Афробийт , (пост)пънк , авангарден поп , инди-джаз … каквото и да кажем за музиката на Orchestre tout puissant Marcel Duchamp (или Всемогъщия оркестър "Марсел Дюшан"), ще е хем точно в целта, хем крайно недостатъчно. Възникнал преди 18 години в независим скуот (завзето градско пространство) в Женева, днес Оркестърът наброява 12 души с две..

публикувано на 07.05.24 в 19:52
Проф. Пламен Джуров

Проф. Пламен Джуров – един диригент, една епоха

През последните близо 50 години името на проф. Пламен Джуров се утвърждава като емблема и запазена марка за висше художествено майсторство в извайването на музикалната тъкан чрез висока ерудиция, богата душевност, себеотдаденост на любимото изкуство – музиката, винаги търсещ нови пътища и неизследвани хоризонти, вдъхновен експериментатор и не на..

публикувано на 07.05.24 в 08:33
Чик Кърия и Пако де Лусия - двама приятели и двама от

Приказни сюжети в развитие

От 7 май (02:00-03:00), в три последователни нощи по същото време започва "Музиката, която обичам" с нов (стар иначе) водещ - може и да го разпознаете на една от снимките. В мини-поредици за поне по месец и нещо ви очаква за начало следното: 7.5 - Вторник е времето, посветено на артистите, първи повярвали в новото (април 1993) предаване на Програма..

публикувано на 06.05.24 в 23:08
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05