Центровете за върхови постижения „Жан Моне“ събират експертния опит и компетенции на високоспециализирани изследователи и имат за цел да развият активности и сътрудничества между различните дисциплини и ресурси в Европейските изследвания, както и да създадат съвместни транснационални дейности и структурни връзки с академични институции в други страни.
Целта на съществуване на центъра в рамките на Пловдивския университет е:
Разширяване на обсега на преподаването в областта на европейската интеграция чрез въвеждане на нови и актуализиране на съществуващи курсове в бакалавърските учебни програми, администрирани от катедра Приложна и институционална социология; въвеждане на нови курсове за обучение на докторанти и прием на докторанти в конкретните области, развивани в проекта;
Изграждане на мрежи с осъществяване на изследователски инициативи с други европейски и български центрове „Жан Моне“, както и с други центрове за високи постижения и опитни учени, работещи в областите от интерес;
Разширяване на преподаването на Европейски изследвания и изучаване на проблемите на ЕС в други факултети на Пловдивския университет;
промотиране на дейностите на центъра сред външни на университета заинтересовани лица – политици, гражданско общество, неправителствени организации и сътрудничество с организации като Европейския институт в София, Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за либерални стратегии, Института за Европейски политики, Фондация Фридрих Еберт и др.
За центъра разказва в “Нашият ден“ проф. д-р Иван Чалъков, социолог:
“Това е специален раздел по програмата “Еразъм“, която включва обмен на студенти и преподаватели, подпомагане на младежки дейности.
Един от първите подобни центрове у нас беше в Американския университет в България, но това беше много отдавна. Двата, които функционират, с които имаме контакти са в Нов български университет и в катедра “Европеистика“ в СУ. Нашият център е най-новият ние започнахме работа в края на октомври 2020 г.
Нашият център освен промяна на съдържанието, включване в учебните програми на дисциплини и курсове, свързани с европейска тематика, най-вече европейска интеграция. Имаме и изследователска част в три направления.
Ние смятаме, че наред с официалните политики, които правителствата и самата европейска комисия и всички отговорни взимат, текат процеси, които са от долу нагоре.
Най-малкото всеки от нас пътува и възникват контакти, официалните политики и мерки са вид инфраструктура, в която текат други процеси.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Ирена Илиева от Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, директор на Институт за държавата и правото към БАН. Тя представи в “Нашият ден“ и новата си книга “Право на Европейския съюз след Брекзит“.
“ЕС непрекъснато се променя и днес продължаваме да си поставяме въпроси, които са съпътствали европейската интеграция от самото нейно начало. Адекватни ли са политиките на ЕС и инструментите за тяхното постигане. Какво е качеството не европейското законотворчество и как се прилага правото на ЕС?
При последните събития в Украйна отново се поставя големия въпрос – адекватно ли реагира ЕС на променящата се действителност? Затова дейността на този център е изключително ценна и полезна, защото ние се допълваме.
Социолозите работят върху процесите, които текат в обществото, в правната част пък гледаме инструментите на ЕС.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg