Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Таня Андреева: Децата на пушачите боледуват три пъти по-често

Доц. Михаил Околийски: Магическото хапче е въвеждане на здравното образование в училищата

| обновено на 29.03.22 в 12:39
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какви са превенциите и мерките за употребата на тютюневи изделия сред младежи? Тревожна ли е статистиката в България?

Темата коментира д-р Таня Андреева, педиатър, съветник в Министерство на здравеопазването:

“Проблемът с тютюнопушенето сред децата и младежите продължава да бъде изключително сериозен. Те започват да пушат по примера на родителите си или защото искат да са модерни.

Според проучванията, когато се започне преди 19-годишна възраст, вероятността за трайно тютюнопушене през целия живот е много по-голяма.

Данните за България са изключително тревожни, тук децата пушат повече в сравнение с европейските си връстници.

Поне веднъж в живота си децата в Европа са опитвали цигари едва 41%, докато у нас това са 50% от учениците до 16-годишна възраст.

В Европа едва 10% от учениците употребяват ежедневно цигари, у нас този процент е 22 – два пъти по-висок.

Алтернативните варианти на пушене – наргилета, електронни цигари – навлизат все повече, но те съвсем не са безвредни.

Електронни цигари през последните 30 дни у нас са употребявали 14% от децата. Те крият своите рискове и най-големият риск е от привикване, защото те също съдържат никотин и други вредни за здравето съставки.“


Мерките

“Работещи са комплексни мерки, които могат да доведат до трайно формиране на нагласи в обществото. Така че наистина хората да са убедени във вредата от тютюнопушенето и да намалят неговата употреба.

За съжаление продължават да се продават тютюневи изделия на непълнолетни. Въпреки забраната за тютюнопушене на обществени места, това невинаги се спазва.

Акцизът на тютюневите изделия не е увеличаван от 2018 г. и все още нямаме пълна забрана за реклама по телевизия, билбордове и т.н. За това са нужни интегрирани мерки за постигане на един устойчив резултат и в Министерство на здравеопазването се обмисля създаване на междуведомствен орган, който да контролира, прилагането на Рамковата конвенция за контрол над тютюна на СЗО, която ние още 2005 г. сме ратифицирали. Готова съм да работя за всякакви политики, свързани с превенцията.“

Последствията

“Малките деца са пасивни пушачи, България е на първо място според Евростат по ниво на тютюнопушене, нашите деца са най-силно засегнатите деца в ЕС от пасивното тютюнопушене.

Много тежко се засягат различни системи в детския организъм, защото той расте и се развива, той е незрял, а децата на пушачите са два пъти по-рискови от инфекция на дихателните пътища, те боледуват почти три пъти по-често.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

“Обезпокоен съм от лошите тенденции по отношение на здравните рискове на българските деца. По последни изследвания на СЗО излиза, че те живеят най-нездравословно в цяла Европа“ – казва в “Нашият ден“ доц. Михаил Околийски:

“Магическото хапче е въвеждането на здравното образование в училищата по системен начин. Само така, съобразено с възрастта на децата, те могат да чуят още от детската градина и от първи клас защо пушенето и пиенето е вредно и защо трябва да се грижим за човешките отношения и психичното здраве, така че да сме спокойни и добри едни с други. Как да създаваме пълноценни връзки, партньорски и приятелски.

Тези неща отдавна са измислени, разработени и въведени във всички страни в Европа, само в България не са.

Сега има надежда – успяхме да убедим ръководството на МЗ, че в Плана за възстановяване и устойчивост на правителството трябва да се включи реформа №6, чиято същност е здравно образование за всички ученици.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Само преди дни е представен докладът “Токсична зависимост“, създаден с помощта на Международния съюз за борба с туберкулозата.

За него разказва в “Нашият ден“ д-р Гергана Гешанова, председател на коалицията за “Живот без тютюнев дим“ и съавтор на доклада:

“Целта на изследването беше да открием доколко спонсорството на тютюневи изделия, може да влияе върху държавните политики в защита на нейното население. Стигнахме до извода, че тютюневата индустрия действа по един и същ начин във всички страни по света. Често пъти тя не застава открито с някакви противопоставяния на държавните политики, а си търси посредници. Например, учебни заведения и мозъчни тръстове, които правят някакви проекти и тя ги финансира.

Резултатът е, че всички материали, които се появяват от тези проекти, носят големи лога и благодарности на тютюневата индустрия.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31