Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забраненият град в Пекин е 10 пъти по-голям от Версай

4
Забраненият град
Снимка: Наталия Бояджиева

В "Покана за пътуване" се запътваме към Забранения град – дворцовия комплекс в Пекин, който продължава да е най-голямата дървена структура в света. Той е 10 пъти по-голям от Версай и е бил дом на китайските императори в продължение на пет века. Там разхожда слушателите журналистката Наталия Бояджиева. Нейният разказ е част от проекта на АБУЖЕТ (българската секция на Световната федерация на пътуващите писатели) "Антология на миражите". Книгата събира необичайни гледни точки към иначе до болка известни световни забележителности.


Откакто съществува, Забраненият град е преживял 222 земетресения и е оцелял благодарение на необикновената си конструкция, която се изучава с изумление от съвременните архитекти и дърводелци.

Наталия Бояджиева е живяла в Китай и във Филипините и е разказала впечатленията си в книгите "Светлина от Изтока" и "Лицата на Филипините". Днес ни отвежда до дома на китайските императори, който през 2020 година отбеляза своята 600-годишнина.

Снимки: Наталия Бояджиева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05
проф. Ана Кочева

Къде е българската лингвистична география на европейската научна карта

Създаването на карти и атласи, които проследяват областите на разпространение на различни особености на езиците с техните диалекти, е един от практическите аспекти на лингвистичната география. В България има сериозна традиция и постижения на световно равнище в тази област на езикознанието. Основите на европейската лингвистична география са поставени..

публикувано на 20.05.24 в 15:29
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание "Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34