Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгений Нестеренко: Най-строгият съдник трябва да е самият артист

Снимка: Валери Плотников

На 8 януари се навършиха 85 години от рождението на знаменития руски певец. Наричаха го "басът с планетарно звучене". Десетилетия наред световният печат сипеше хвалебствия: "Нестеренко притежава глас с рядко срещано великолепие и мощ- от най-ниските басови тонове до баритонови височини…"

Големият път на Евгений Нестеренко към световните театри обаче, започва от София. През 1967 г. печели втора награда на Международния конкурс за млади оперни певци в София. Наградата отваря вратата на Мариинския театър пред 29-годишния Нестеренко. А победата през 1970 на конкурса "Чайковски" автоматично го прави част от трупата на Болшой театър. Колелото се завърта неумолимо: роли, спектакли, концерти, турнета,покани от най-престижните театри. Ролите на руския бас вероятно надхвърлят цифрата 80! Казват, че Шаляпин имал толкова внушителен репертоар.


Големите попадения на Нестеренко: като Филип Втори има феноменален успех в Ла Скала през 1977 заедно с Елена Образцова. Канят ги по повод 200-годишнината на театъра.Те са първите артисти от бивши СССР участвали с италиански репертоар в Миланската скала! По-късно пак там поставят специално за Нестеренко "Мойсей" на Росини, а също "Пелеас и Мелизанда" от Дебюси. Пее на Арена ди Верона Атила пред повече от 20-хилядна екзалтирана публика, документирано впрочем и на видеолента.

Коронната роля на Евгений Нестеренко обаче е Борис Годунов из едноименния шедьовър на Модест Мусоргски. Триумфира с тази роля в най-реномираните театри: в Ню Йорк, Вашингтон, Милано, Лондон, Париж, Токио, Буенос Айрес, Мюнхен, Берлин, Прага… Нестеренко си е извоювал слава на един от най-проникновените познавачи на творческото наследство на Мусоргски. Високо се ценят записите на вокалните цикли, отличени с награда Грами.


"Артистът се доверява в работата си не само на партитурата", разкрива тайни от кухнята великият руски бас. "Непременно трябва да се търсят и други източници: книги, репродукции, да се посещават музеи. Много важно е да съхраниш в паметта си житейски впечатления.Събитията, които емоционално ни разтърсват са ценен източник на идеи за обогатяване на образа. Оперният певец има много съдници: колеги, диригенти,режисьори,критиците, публиката…Често оценките са противоположни. Най-строгият съдник обаче трябва да е самият артист. Да се научи да отсява и да вярва на себе си. Тогава върви напред!", твърди Евгений Нестеренко.

Отиде си от този свят през 2021. Остави за щастие великолепни записи.

В съботната вечер си припомняме едно от култовите преобразявания на Евгений Нестеренко – като Атила в едноименната опера на Верди.
Партнират му Силвия Шаш, Янош Наги, Лайош Милер.
Ламберто Гардели ръководи хора на Унгарското радио и Унгарския СО.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55