Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще подпише ли Българският фармацевтичен съюз новия договор с НЗОК?

Снимка: Pixabay

От началото на април  2023 г. трябва да влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, които се отпускат от осигурителния фонд с доплащане. Българския фармацевтичен съюз не приема предложеното от ръководството на касата предложение да отпадане възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него. 

„Те искат да удължим сега действащия договор, т.е всички контроли, които договаряхме последните месеци няма да могат да влязат в срока в който сме се разбрали“.

Това посочва в интервю за БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той припомня, че през есента БФС подписа един тримесечен анекс за отлагане с условието, че определени неща ще се случат от първи април. През тези три месеца не се направиха съответните промени в структурата или начина на контрол на Здравната Каса.

"Изпълнението на рецепти по Здравна каса са доста сложни. По време на хартиените рецепти, този контрол се осъществяваше от аптеките върху лекарите. Ние смятаме, че в сферата на дигитализацията, този контрол може да се извършва в реално време, т.е. да се заложат такива контроли в Здравно информационната система, така че лекарите да не могат да бъркат административни неща и бумащината да отпадне“, посочва Димитър Маринов.

От съсловната организация коментират, че има спорни моменти, защото Касата настоява да се отменят права на пациента и да му се вмени задължение.
Това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.

"Магистър-фармацевтът е длъжен да изпълни предписаното от лекаря, когато пациентът го желае. Никой не може да вмени на болния да изпие или да потреби това, което лекаря му е дал“, казва още Димитър Маринов. 

Според него ЕС няма как да промени през следващите два месеца регламента, така че да угоди на желанието на НЗОК и техният текст, които  предлагат за контрол по верификацията да стане законен.

Днес до края на деня Българският фармацевтичен съюз ще вземе решение дали да приемат предложението на Здравната каса за удължаване на действащия договор с два месеца.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39