Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Милчев: Публичност, корупция и промяна на културата – предизвикателства пред транспортната система

Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата е внесен в парламентарните комисии и привлича вниманието на обществото. Богдан Милчев, председател на Управителния съвет на Института по пътна безопасност, споделя своето мнение по темата в “Нашият ден“. 

Милчев изразява вярата си, че липсата на контрол в борбата с проблемите по пътищата се дължи на неефективното управление на транспортната система от страна на държавните институции. Въпреки че МВР провежда контролна дейност и хваща все повече нарушители, това не води до намаляване на броя на жертвите. Той смята, че причината за това е неправилното насочване и организация на контрола, което отбелязва наличието на недостатъци в нормативната база. Според него основната пречка е и съществуването на тежка комуникационна среда в цялата транспортна система.

“Иначе има контрол, ако се отвори сайтът на МВР и се види контролната дейност, ще се види, че с всеки изминал месец МВР констатира и хваща все повече нарушители. Това обаче не се отразява, като хващаме повече нарушители да има по-малко жертви, а напротив, показва, че контролът е неправилно насочен и организиран, което означава, че имаме дефицити в нормативната база“, посочва той. 

Милчев подчертава още, че решаването на проблемите изисква действия и конкретни мерки във всички аспекти на транспортната среда – от изграждането на пътища до осигуряването на безопасност и контрол. Той подчертава и необходимостта от изменение на поведението на шофьорите и пешеходците, което не може да се постигне само чрез контрол. Милчев смята, че нито една страна няма достатъчно ресурси, за да контролира и въздейства на всеки нарушител, и насочва вниманието към саморегулирането на системата.

“Няма страна, която да разполага с такъв ресурс, че да контролира движението и да се въздейства на всеки нарушител. Второто нещо, необходимо е самата система да започне да се самоконтролира. Има необходимост от допускане на обществения контрол, публичността на дейността на институциите да стане явна“, казва той.

Той смята, че е необходимо обществото да има ясна представа за това какви действия се предприемат от институциите. Милчев също така разглежда корупцията като много важен фактор, който засяга транспортната система. Експертът признава, че дори ако се подобри контролът и законодателството, все още съществува сериозна корупционна среда, която е известна на всички.

Той изразява и възгледа си, че потребителите на транспортната система не трябва да определят какви мерки трябва да се предприемат, тъй като те не разбират добре сложността на този механизъм. Милчев смята, че промяната на културата на хората в пътното движение е от решаващо значение и ако не се промени, няма да можем да се справим с проблемите в продължение на много години. Той вижда културата на пътя като отражение на културата в обществото като цяло.

“Много е погрешно ползвателите на транспортната система да казват какво трябва да се направи, защото те не разбират. Това е един много сложен механизъм, ако променяме културата на хората, няма да можем да се справим поколения наред. Културата на пътя е резултат от културата в обществото“, посочва той в интервю за БНР.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Чуйте анкетата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Българският минен сектор пред предизвикателствата на Зелената сделка

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува доц. Иван Митев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара. След професионалния празник на работещите в минната и добивната индустрия той представя равносметка на случилото се през изминалата година и обсъжда предизвикателствата, които Зелената сделка и Европейският..

обновено на 26.08.24 в 11:13
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудиоформат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40