Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как артистичните резиденции на "Фабрика за идеи" съживяват селата в Северозапада?

Изключително нисък е процентът на участие на българи в непрофесионални форми на изкуство

Мария (резидентка в с. Паволче) и Мариана от читалище "Наука - 1919" пеят бавно-бавно "Хубава си, моя горо", докато Йоана (с. Лик) и Димитър (с. Паволче) свирят
Снимка: Личен архив - Резиденция Баба

От 11 август до 11 септември  2023 г. 12 артисти – музиканти, скулптори, съвременни художници, фотографи, писатели и документалисти – ще живеят и творят за и със местните общности в три села, в близост до Мездра и Враца, и в едно до Видин, в една интердисциплинарна програма, част от Резиденция "Баба", която работи тясно с местните общности и помага на артистите да разширят опита си, особено в села с трайна тенденция към обезлюдяване. 

Какво е да си резидент в село в Северозападна България и как достъпът до култура подобрява живота в малките населени места?

Димитър Йорданов и Йоана Шопова са музиканти, но и резиденти, които живеят в село Лик в рамките на творческата резиденция, организирана от "Фабрика за идеи".

"В село Лик ме доведе желанието ми да преподавам на млади хора и да предам моя опит в музиката. Музиката е един универсален език, който подобрява качеството на живота на хората, които го владеят“, казва Димитър Йорданов.

Той споделя, че през целия си живот се е занимавал с музика, но е достигнал до една възраст, в която иска да предава това, което е научил. Свири на кавал, опитва се също така да свири на китара, пиано, кларинет.

"Откакто преподавам на деца, те ме научиха на страшно много неща“, допълва той.

Трябва да правим разлика докога сме полезни в града и да не оставаме там на всяка цена.

"Освен с музика ми е на сърце да се занимавам с всякакъв вид доброволчество и защита на природата“, посочва Йонна Шопова.

Тя е от младите "резиденти" и е само на 20 години. 

Най-важното е, докато е в село Лик, да открие хора, носители на песни от автентичния фолклор и да се научи да свири на китара фолклорни мотиви.

Чуйте подробности в звуковия файл.

Янина Танева, основател на "Фабрика за идеи", разказва в "Нашият ден" повече за проекта "Съживяване на селата чрез творчески дейности".

"Тази година сме със шест резиденции в едно лято, което наистина е много наситено."

Артистичните резиденции на "Фабрика за идеи" в селата Ослен Криводол, Паволче, Лик и Кошава представляват благоприятна среда за съживяване на малките села чрез културни и творчески инициативи.

 Нови резиденции на "Фабрика за идеи"

 Подходящи политики биха осигурили култура и за малките селища

Милена Воденичарова разговора с Янина Танева  (в гръб) основател на Фабрика за идеи.

Всичко започва преди 9 години в Родопите. Резиденция "Баба“ преминава през селата около Гоце Делчев, после през Средна гора и от няколко години има за цел да съживи селските райони на Северозапада.

"Изкуството е това, което има изключителния потенциал да ни извежда на нови нива на изображение“, допълва тя. 

Изследване показва, че над 93% от българите не участват в никакви непрофесионални форми на изкуство.


 Повече можете да чуете в звуковия файл.




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..

обновено на 22.01.25 в 11:39
Люба Константинова и Петя Андасарова

За търсенето на човека в полето на хуманността

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова , един от организаторите. Андасарова е част от екипа студенти от специалност..

публикувано на 22.01.25 в 10:33