Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как артистичните резиденции на "Фабрика за идеи" съживяват селата в Северозапада?

Изключително нисък е процентът на участие на българи в непрофесионални форми на изкуство

Мария (резидентка в с. Паволче) и Мариана от читалище "Наука - 1919" пеят бавно-бавно "Хубава си, моя горо", докато Йоана (с. Лик) и Димитър (с. Паволче) свирят
Снимка: Личен архив - Резиденция Баба

От 11 август до 11 септември  2023 г. 12 артисти – музиканти, скулптори, съвременни художници, фотографи, писатели и документалисти – ще живеят и творят за и със местните общности в три села, в близост до Мездра и Враца, и в едно до Видин, в една интердисциплинарна програма, част от Резиденция "Баба", която работи тясно с местните общности и помага на артистите да разширят опита си, особено в села с трайна тенденция към обезлюдяване. 

Какво е да си резидент в село в Северозападна България и как достъпът до култура подобрява живота в малките населени места?

Димитър Йорданов и Йоана Шопова са музиканти, но и резиденти, които живеят в село Лик в рамките на творческата резиденция, организирана от "Фабрика за идеи".

"В село Лик ме доведе желанието ми да преподавам на млади хора и да предам моя опит в музиката. Музиката е един универсален език, който подобрява качеството на живота на хората, които го владеят“, казва Димитър Йорданов.

Той споделя, че през целия си живот се е занимавал с музика, но е достигнал до една възраст, в която иска да предава това, което е научил. Свири на кавал, опитва се също така да свири на китара, пиано, кларинет.

"Откакто преподавам на деца, те ме научиха на страшно много неща“, допълва той.

Трябва да правим разлика докога сме полезни в града и да не оставаме там на всяка цена.

"Освен с музика ми е на сърце да се занимавам с всякакъв вид доброволчество и защита на природата“, посочва Йонна Шопова.

Тя е от младите "резиденти" и е само на 20 години. 

Най-важното е, докато е в село Лик, да открие хора, носители на песни от автентичния фолклор и да се научи да свири на китара фолклорни мотиви.

Чуйте подробности в звуковия файл.

Янина Танева, основател на "Фабрика за идеи", разказва в "Нашият ден" повече за проекта "Съживяване на селата чрез творчески дейности".

"Тази година сме със шест резиденции в едно лято, което наистина е много наситено."

Артистичните резиденции на "Фабрика за идеи" в селата Ослен Криводол, Паволче, Лик и Кошава представляват благоприятна среда за съживяване на малките села чрез културни и творчески инициативи.

 Нови резиденции на "Фабрика за идеи"

 Подходящи политики биха осигурили култура и за малките селища

Милена Воденичарова разговора с Янина Танева  (в гръб) основател на Фабрика за идеи.

Всичко започва преди 9 години в Родопите. Резиденция "Баба“ преминава през селата около Гоце Делчев, после през Средна гора и от няколко години има за цел да съживи селските райони на Северозапада.

"Изкуството е това, което има изключителния потенциал да ни извежда на нови нива на изображение“, допълва тя. 

Изследване показва, че над 93% от българите не участват в никакви непрофесионални форми на изкуство.


 Повече можете да чуете в звуковия файл.




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20