В сърцето на Северозападната част на България – в четирите села Ослен Криводол, Паволче, Лик и Кошава – се разиграва вълнуваща история на съживяване и възродителни усилия чрез културни и творчески проекти.
Проектът "Съживяване на селата чрез творчески дейности" стимулира достъпа до културни събития и изкуство в региони, които понякога са на заден план по отношение на културни и образователни инициативи. До 11 септември, артисти и местни жители обединяват усилията си, за да създадат уникални проекти, които подсилват духа на общност и сътрудничество.
В село Ослен Криводол кметският наместник Роман Иванов споделя в ефира на “Нашият ден“ информация за богатството на културното наследство, което обогатява селото.
С национални паметници на културата, антични крепости и църква от XIV век, Ослен Криводол заявява своята идентичност и привлича интереса на хората. Въпреки че вече няма училище в селото, местната общност се подкрепя от Община Мездра и организации като "Фабрика за идеи".
В разговор с представители на читалището в село Ослен Криводол, Диана Иванова и Кристина Бакърджиева, става ясно, че културният живот в селото е важен аспект от общностната динамика.
Възстановяването на читалището има за цел не само създаване на нови сгради и инфраструктура, но и изграждане на връзки и сътрудничество между местните жители.
Няколко млади хора споделят своите впечатления за селските резиденции. Географът Васил Костадинов, който се е преместил от големия град в селото, разказа в предаването за вълнението и общността, които се създават в тази среда. Невена Йовчева, друг млад човек, засегна значението на селото като символ на общност и връзки, докато Мариана Иванова, секретар на читалището в село Лик, подчертава важността на резиденциите за развитието на местната култура и общност.
В заключение, артистичните резиденции на "Фабрика за идеи" в селата Ослен Криводол, Паволче, Лик и Кошава представляват благоприятна среда за съживяване на малките села чрез културни и творчески инициативи. Тези усилия не само заздравяват общността и връзките между местните обитатели, но и привличат нови лица и енергия към региона. Така, чрез сътрудничество и вдъхновение, селата на Северозапада отново стават източник на културно богатство и обогатяват панорамата на културния живот в България.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg