Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Синитово – между историята и бъдещето

Село Синитово се намира в община Пазарджик. Разположено е на десния бряг на река Марица в Горнотракийската низина, в близост до Бесапарските ридове – хълмове в подстъпите на Родопите. Само на 6 км е от общинския си център и на около 30 км от Пловдив.

Край днешното с. Синитово се намирало и тракийското селище Бесапара – главен град на бесите и пътна станция на централния път Сердика -Филипопол. Открити са основи на сгради, архитектурни и скулптурни детайли, оброчни плочи, монети и други предмети от тракийско време.


Населеното място възниква през ХVІ - ХVІІ век. През Възраждането е чифликарско село. Владетел бил Хаджи Ибрямоглу, който имал чифлик и в Чангърлий (днешното село Звъничево).

След Oсвобождението в селото остава само българско население и земята става собственост на местните българи.

Храмът "Св. Георги Победоносец" в Синитово е построен през 1884 година, а читалището "Съзнание" е учредено през 1927 година. Основното училище в Синитово носи името на Васил Априлов и е създадено през 1882 година.


Днес в Синитово живеят под 2000 човека. Близостта до общинския център Пазарджик и град Пловдив е предпоставка населеното място да е едно от оживените села в общината.
Още за историята и настоящето на селото, за неговите жители и училището – в звуковия файл.

Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55

Без автомобил в големия град – какви и колко са ползите?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъдихме придвижването без автомобил в голям град с еколога Ивайло Попов. Ивайло Попов изтъкна, че е важно да разберем какви са ползите от придвижването без автомобил и обратно, какви са вредите от използването на личен автомобил. "Не е тайна, че автомобилите са причина номер едно за шумовото..

обновено на 22.05.24 в 11:51

Достъп до изкуство за възрастни хора – нормално ли е да говорим за това?

В рубриката "Темите на деня" обсъждаме инициативата "Аз съм тук – проект за достъп до изкуство на възрастни хора". В разговора се включват организаторката на проекта Надежда Дичева и участничките Валентина Селничка и Зоя Брънчева. Според Надежда Дичева е факт е, че обществото ни е много фокусирано върху инициативи за млади хора и деца. "Вярвам, че..

обновено на 22.05.24 в 10:54

Човекът и биологичното разнообразие

В Деня на биологичното разнообразие за зависимостта на човека от оцеляването на видовете в "Нашият ден" говори Радост Ценова от Българска фондация "Биоразнообразие". Биологичното разнообразие е важно за нашето оцеляване, тъй като човекът е неразривно свързан с природата. По думите на Ценова Фондация "Биоразнообразие" осъществява различни..

публикувано на 22.05.24 в 10:01

Неделя на мироносиците, или за силата на жените в християнството

Миналата неделя църквата чества мироносиците – жените, които, отивайки при гроба Господен, за да помажат тялото му със скъпоценно миро, откриват, че той е празен и първи научават вестта за възкресението. Тези безименни жени, за които не научаваме почти нищо друго от Библията, са едни от малкото, които в дните около залавянето и убийството на Христос..

обновено на 22.05.24 в 09:19