Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Снимка: Уикипедия

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е част от Стоте национални туристически обекта.

Д-р Йордан Минчев споделя в ефира на "Нашият ден" следното:

"Огромна е отговорността да ръководя училище, което във времето пази традицията, създадена точно преди 180 години от нашия съгражданин и будител – Иван Николов Момчилов. Съвремието е сложно и трудно за днешния човек, ако не търси опора в корените си и губим равновесие в нашите дни, но ние черпим сила и гордост от основателя на първото класно училище, един своеобразен учителски институт, за който от всички краища са се стичали учители и тези от тях, които са завършили са ставали учители и са разнасяли зарите на Еленската даскалоливница по всички краища и всички български земи – и в Мизия, и в Тракия, и в Македония."

Първото класно училище е претърпяло много промени през годините. По-късно е преименувано на Еленска гимназия "Иларион Макариополски" и след това е наричано Средно политехническо училище. Днес функционира като средно училище.

По думите на Йордан Минчев откриването на гимназията в Елена е плод на многогодишни усилия на напредничавата интелигенция. След Освобождението, през 1885 г., е направен безуспешен опит да се основе пълно четирикласно училище. Сградата на училището е била изгаряна два пъти – преди и след Освобождението – но е била възстановена незабавно.

Той разказва още, че преди няколко години сградата на училището е възстановена по трансграничен проект между България и Румъния. Днес тя приютява Еленската галерия и вече не играе ролята на образователна институция. След Освобождението родителите в град Елена събират средства и изграждат сградата, изпращайки своите деца да се учат. Дълги години училището не е било пълноценно, и едва през 1944 година, сто години след основаването на "Даскалоливницата", то е открито с постановление на Министерския съвет.

Днес училището функционира като средно училище, в което учат ученици от 1-ви до 12-и клас. Децата са както от града, така и от близките села, като училището продължава да пази и развива богатата си историческа традиция.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неделя Сярова

Програмата "Поколение Земя" – новата инициатива на "Грийнпийс"

Програмата "Поколение Земя" е най-новата инициатива на екологичната организация "Грийнпийс" . Основната цел на програмата е да обучи ентусиасти как да разпространяват по достъпен и разбираем начин послания за екологични и климатични въпроси. Академията цели да образова и информира деца и младежи за дейностите на "Грийнпийс" – България, за..

публикувано на 16.01.25 в 09:53

Оптимизиране и модулиране на имунната система по време на вирус

Проф. д-р Фани Мартинова , клиничен имунолог, съветва слушателите на Lege Artis какъв тип медикаменти са подходящи за оптимизиране и модулиране на имунната система по време на грипно и вирусно лечение. "Трябва едновременно със започването на вирусното заболяване, ако говорим за респираторните вируси, да се взимат препарати с двойно действие..

публикувано на 15.01.25 в 14:26

Съветите на пулмолога д-р София Ангелова в сезона на грипа

За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа , чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова . Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с  кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова. В случай, че човек е..

публикувано на 15.01.25 в 13:49

За синтетичните наркотици и употребата на вейп устройства сред младите

Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..

публикувано на 15.01.25 в 13:04
Милка Василева, управител на БАПЗГ

Професионалистите по здравни грижи се обединяват в защита на своите интереси

Три организации на професионалистите по здравни грижи подписаха споразумение за общи действия за защита на професионалните им интереси. Организациите изпратиха писмо до медиите, адресирано до председателя на 51-вото НС Наталия Киселова, до президента Румен Радев и до министър-председателя Димитър Главчев. Писмото е подписано от..

публикувано на 15.01.25 в 12:30