Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Ангел Кунчев: Грипът влиза в своите владения и вече е по-чест от Covid

Ангел Кунчев
Снимка: БГНЕС

Грипната епидемия и инфекциозните заболявания са теми, които се обсъждат интензивно по време на този сезон. Главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев сподели своята оценка и информация по въпроса в ефира на "Нашият ден".

В интервюто доц. д-р Ангел Кунчев разкри, че този сезон грипната епидемия ще започне в град Смолян, където беше регистрирана сравнително висока заболяемост с 280 случая на 10 000 души. Също така там се наблюдава висок процент на отсъствия от училище, което довежда до въвеждането на ограничителни мерки от 18-и януари. Според него подобни ситуации се очакват и в други области, но е трудно да се прогнозира кога точно ще се задейства епидемичната вълна.

Доц. д-р Ангел Кунчев посочи, че заболяемостта с грип варира дори в рамките на една и съща община, и решенията се вземат както на общинско, така и на училищно ниво в зависимост от степента на заболеваемост. Тези решения се вземат с участието на общинските органи, Министерството на образованието и представители на Лекарския съюз, като целта е да се ограничи разпространението на грипа и да се предпазят повече хора от заразяване.

Според него грипът в момента има по-висока активност и се среща по-често от Covid-19. Изследванията в Центъра по заразни и паразитни болести показват, че грипът надделява над коронавируса с над 3-4 пъти. Основният щам, който се очаква да предизвика епидемията, е H1N1 "Виктория", който е включен в състава на всички ваксини, ползвани този сезон.

Относно ваксинацията доц. д-р Ангел Кунчев поясни, че в момента е важно да се ваксинират хората, но не следва да се разчита, че ваксината ще подейства веднага и ще може да изпревари епидемичната вълна. Грипът се предава много лесно и бързо, и заболяемостта се очаква да бъде висока, като в някои общини може да достигне до 200-300 и 500 случая на 10 000 души. Според него е добре да се предприемат мерки за предпазване от заразяване, тъй като над 80-90% от случаите протичат средно тежко.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05