Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден за почит към загиналите при трудови злополуки

Огнян Атанасов: Трябва да бъдат наложени строги мерки и критерии от страна на работодателите и синдикатите за намаляване случаите на трудови злополуки

Снимка: Pixabay

Според статистиката ежегодно в световен план има приблизително 22,85 млн. жертви на трудови злополуки. През изминалата година у нас са декларирани 87 смъртни случая поради работен инцидент. 28 април е официалният Международен ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести работници, а също и Световен ден за здравословен и безопасен труд. Поради съвпадението с празника Цветница тази година в България той ще бъде отбелязан на днешната дата (29 април).  

Какви са ангажиментите на всеки работодател, за да не се допускат трудови злополуки, и има ли още дефицит в това отношение  – разговор в "Нашият ден" с Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ.

Още на 26 април КНСБ и представители на социалните партньори отдадоха почит на загиналите при трудови злополуки български работници. Атанасов споделя, че тази година денят минава под надслов "Да предпазим работниците от трудови злополуки и смъртни случаи, свързани с климатичните промени". Статистиката сочи, че в много страни смъртността в следствие на работа при екстремни климатични условия се покачва. В България също се наблюдава тревожна тенденция, но много от трудовите злополуки се прикриват и остават недекларирани, заявява Атанасов.  

Гостът припомня, че Европейската комисия и Европейските синдикати са предприели кампания за нулева смъртност на работното място до 2030 година. За да влезем в крак с тези мерки, според Атанасов, е необходима национална програма. Към момента в действие е Национална програма по здравословни и безопасни условия на труд, която изтича тази година. За следващия период (2025-2027) трябва да бъдат наложени строги мерки и критерии от страна на работодателите и синдикатите за намаляване случаите на трудови злополуки.

Спазването на транспонираните европейски директиви и провеждането на ежедневен инструктаж на работното място, особено в рисковите професии, са две много важни условия, по думите на Атанасов. По-високи обезщетения за пострадалите биха дисциплинирали работодателите, допълва гостът.  

В България има сравнително добро законодателство, стига да бъде спазвано, смята Атанасов. Вицепрезидентът на КНСБ обръща внимание и на още един проблем, свързан с липсата на адекватно изследване и подход към трудовите блести. У нас за професионални болести се признават едва 10-15 диагнози, междувременно страната ни е водеща в негативните класации, отнасящи се до сърдечно-съдови и ракови заболявания.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10