Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Тулечки:

Мащабът на успеха на "Величие" може би е изненада и за самите тях

| обновено на 12.06.24 в 11:06
Никола Тулечки
Снимка: БГНЕС, архив

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Никола Тулечки, представител на Обединението за честни избори (ОЧИ) и създател на "Данни за добро". Тулечки сподели своите виждания относно новия състав на 50-ото Народно събрание, като заяви: "След поредния изборен цикъл имаме нов състав на Народното събрание, то е юбилейно 50-о и сега с нетърпение чакаме да видим какво ще направят и как ще се завърти този път колелото." Той изрази любопитство към начина, по който партия ГЕРБ ще подхожда към новия политически сезон, и какви съюзи и коалиции ще се формират. "Интересно ми е също как ще бъде отразено чисто информационно и медийно, както и вниманието, което ще има върху новите герои, които са се появили", добави той.

Особено внимание беше отделено на появата на новата партия "Величие". Тулечки каза, че тя не е била непозната за него, тъй като е следил събитията около "Исторически парк".  Той сподели: "Беше изненада мащабът на успеха им и мисля, че и за тях също беше изненада." Тулечки обясни, че успехът на партията може да се окаже предизвикателство: "Сега очаквам да вида дали няма да е неприятна изненада за тях, защото в един момент, когато си прекалено успешен, става прекалено ветровито."

Тулечки обясни, че партията е имала активна кампания както в България, така и в чужбина, и отбеляза, че те са успели да спечелят популярност в онлайн средата и социалните мрежи. Той подчерта: "Величие" поставят едно много просто разграничение в техните послания между – чуждото, страшното, неразбраното и нашето, родното, това, което познаваме, и това, което искаме да запазим."

По отношение на честността на изборите, Тулечки разказа за новата инициатива "Осинови секция", която е целяла да ангажира гражданите в наблюдението на изборния процес от домовете им чрез компютрите. Той поясни: "За първи път правихме една нова инициатива, която се казваше "Осинови секция", в която приканвахме хора да гледат от вкъщи, от техните компютри и да попълват една форма с обратна връзка. Имахме и канал за сигнали." Според него не са били забелязани мащабни операции за купуване на гласове, но е имало няколко инцидента в Симитли, където по негови думи "положението е малко феодално".

Тулечки подчерта значението на систематичното изследване на видеозаписите от изборния процес и отправи конкретно предложение към ЦИК: "Конкретното предложение, което направихме, беше, ЦИК да направят систематично изследване на видеозаписите, защото това, което видяхме, е, че никъде секционната комисия не спазваше методическите указания, лично гледах над 20 записа." Той обясни, че проблемите не са резултат на злонамереност, а на трудния процес и неразбиране: "Това не е вид злонамереност, а просто е много труден процес, неразбиране и недостатъчно ясни правила."

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..

публикувано на 13.04.25 в 09:47
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25