Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Габровската техническа гимназия

7
Снимка: Венета Гаврилова

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си.

Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък. Будният младеж изучава медицина в Атина, Париж, Пиза и Берлин и работи като лекар в Букурещ. Въпреки че живее извън пределите на отечеството, той е свързан със съдбата му и борбата за освобождение и духовен подем. Член е на Добродетелната дружина, дарява пари за габровското училище и за българската църква и училище в Букурещ. След Освобождението работи като окръжен лекар в Дупница, но скоро здравето му се влошава и се връща в Букурещ, където умира на 25 януари 1882 г.

Няколко месеца преди кончината си д-р Василиади изготвя завещание, според което  оставя почти цялото си имущество на Габрово с изричното желание неговите "универсални легатори" Евлоги Георгиев и Георги Атанасович да основат и поддържат, както пише той, "…в Габрово в Княжество България, родното място на баща ми, едно политехническо или занаятчийско училище, което да носи името ми.”

Към изпълнението на завета на д-р Никола Василиади се пристъпва няколко години по-късно. Първоначално се открива кожарско училище. След това то става техническо училище, което подготвя кадри за индустрията на Габрово, неслучайно  наричан "българският Манчестър".  През 1907 г. училището е признато за средно.

След политическия обрат в страната ни през 1944 г. фабриките на габровските индустриалци са национализирани, производствата се окрупняват, машиностроенето се развива интензивно, а средното техническо училище "Д-р Никола Василиади" става Техникум по механоелектротехника, който подготвя работници за местната индустрия. Тогава то е сред първите три най-реномирани учебни заведения в това направление в страната, а випуските наброяват над хиляда ученици.

От 2003 г. техникумът е професионална гимназия. Днес училището подготвя специалисти в няколко професионални направления и специалности според изискванията на съвременния бизнес и интересите на младите хора. Въведена е дуална форма на обучение, базата се обновява, оборудва се с най-съвременна техника. Поддържа се традицията на богата извънучилищна дейност и дори духов оркестър.

За професионална техническа гимназия "Д-р Никола Василиади" разговаряме с директорката Корнелия Мотова, първата жена на тази позиция, проф. Христо Василев, дългогодишен преподавател в Техническия университет в София, възпитаник на училището, ученичката Кремена Радева, Иван Постумпиров, главен уредник в Регионалния исторически музей и Веселин Лазаров, уредник в Националния музей на образованието в Габрово.

Снимки: Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20