Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юношите в риск: Защо е важно ранното откриване на психични разстройства?

| обновено на 23.10.24 в 12:25
Снимка: medicalnews.bg, Архив

Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван през април, е отчетен тревожен ръст от 100% на опитите за самоубийства сред учениците. Този шокиращ факт бе обсъден от проф. д-р Елена Иванова, психиатър в Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска", в интервю за предаването Lege Artis.

Проф. Иванова посочи, че отбелязването на 10 октомври като Световен ден на психичното здраве предоставя важна възможност да се постави фокус върху проблемите, свързани с психичното здраве на младите хора. Тя подчерта, че ранната диагностика и терапия са от ключово значение за превенцията на психични разстройства в по-късна възраст.

Личен архив
Личен архив

"Обществото ни дължи подкрепа на младите хора", заяви проф. Иванова, споменавайки данни от Национална кампания, проведена през 2021 г. в сътрудничество с УНИЦЕФ – България. Кампанията, озаглавена "Отвън усмивките, как си всъщност?", показа, че около 11% от децата и юношите на възраст между 10 и 18 години проявяват признаци на психични разстройства. Това означава, че около всяко пето дете е засегнато от така наречените интернализирани разстройства като депресия и тревожност.

Един от основните проблеми, по думите на проф. Иванова, е стигмата, свързана с психиатричните диагнози. Много семейства възприемат диагнозата като "етикет" или "присъда", която ги отделя от останалите. Тя сподели, че този подход затруднява получаването на необходимата специализирана помощ за децата.

Периодът на юношеството е критичен за психичното здраве, посочи още тя. Това е време на пубертетни промени и психична реорганизация, при което минали травми могат да се възродят и проектират в настоящето. Ако тези преживявания не бъдат правилно обработени, юношеството може да се превърне в особено труден етап.

Освен това, в този период се променя възприятието на младите хора за родителите, което често води до депресивни мисли и влошено емоционално състояние. Проф. Иванова отбеляза, че младите хора често експериментират със смъртта в своите мисли и действия, затова е от решаващо значение да се осигури психологическа подкрепа както за тях, така и за техните семейства.

Накрая тя подчерта колко важно е внимателното наблюдение на това как юношите възприемат различните събития в живота си. Понякога ситуации, които изглеждат незначителни на възрастните, могат да бъдат изключително травматични за младите хора. Притискането от страна на връстниците също играе значителна роля и може да представлява сериозна заплаха за тяхното психично здраве.

Тревожните данни и анализите на специалисти като проф. Иванова подчертават необходимостта от внимание и подкрепа за младите хора в техните трудни етапи на развитие.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31