Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юношите в риск: Защо е важно ранното откриване на психични разстройства?

| обновено на 23.10.24 в 12:25
Снимка: medicalnews.bg, Архив

Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван през април, е отчетен тревожен ръст от 100% на опитите за самоубийства сред учениците. Този шокиращ факт бе обсъден от проф. д-р Елена Иванова, психиатър в Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска", в интервю за предаването Lege Artis.

Проф. Иванова посочи, че отбелязването на 10 октомври като Световен ден на психичното здраве предоставя важна възможност да се постави фокус върху проблемите, свързани с психичното здраве на младите хора. Тя подчерта, че ранната диагностика и терапия са от ключово значение за превенцията на психични разстройства в по-късна възраст.

Личен архив

"Обществото ни дължи подкрепа на младите хора", заяви проф. Иванова, споменавайки данни от Национална кампания, проведена през 2021 г. в сътрудничество с УНИЦЕФ – България. Кампанията, озаглавена "Отвън усмивките, как си всъщност?", показа, че около 11% от децата и юношите на възраст между 10 и 18 години проявяват признаци на психични разстройства. Това означава, че около всяко пето дете е засегнато от така наречените интернализирани разстройства като депресия и тревожност.

Един от основните проблеми, по думите на проф. Иванова, е стигмата, свързана с психиатричните диагнози. Много семейства възприемат диагнозата като "етикет" или "присъда", която ги отделя от останалите. Тя сподели, че този подход затруднява получаването на необходимата специализирана помощ за децата.

Периодът на юношеството е критичен за психичното здраве, посочи още тя. Това е време на пубертетни промени и психична реорганизация, при което минали травми могат да се възродят и проектират в настоящето. Ако тези преживявания не бъдат правилно обработени, юношеството може да се превърне в особено труден етап.

Освен това, в този период се променя възприятието на младите хора за родителите, което често води до депресивни мисли и влошено емоционално състояние. Проф. Иванова отбеляза, че младите хора често експериментират със смъртта в своите мисли и действия, затова е от решаващо значение да се осигури психологическа подкрепа както за тях, така и за техните семейства.

Накрая тя подчерта колко важно е внимателното наблюдение на това как юношите възприемат различните събития в живота си. Понякога ситуации, които изглеждат незначителни на възрастните, могат да бъдат изключително травматични за младите хора. Притискането от страна на връстниците също играе значителна роля и може да представлява сериозна заплаха за тяхното психично здраве.

Тревожните данни и анализите на специалисти като проф. Иванова подчертават необходимостта от внимание и подкрепа за младите хора в техните трудни етапи на развитие.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25