Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Теди Генова: Перфектността е илюзия и ни пречи да живеем пълноценно

| Интервю
Теди Генова
Снимка: Личен архив

Днес в рубриката, в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще обсъдим една тема, която е особено актуална в днешно време. Знаете добре, всички ние ежедневно виждаме в социалните мрежи перфектно заснети снимки, успешни кариери, впечатляващи фитнес резултати и примери за блестящ личен живот.

Този стремеж към перфектност и свръхамбициозността изобщо, са се превърнали в съвременни "нормални" стандарти, особено в този свят, доминиран от социалните мрежи. 

За голяма жалост, тези идеализирани образи се превръщат в еталон за успех и щастие, като създават натиск върху хората да изглеждат и да се държат по определен начин. Социалните медии играят ключова роля за създаването на тези нереалистични стандарти. Всички постовете в Instagram, TikTok или Facebook са идеален пример за това, защото там често се показват само "полирани" моменти от живота -  кадри, избрани след много опити, обработени с филтри.

Това изкривяване на реалността кара много хора да вярват, че успехът и щастието са достижими, само когато се представяш безупречно. Целият този стремеж към перфектност неминуемо оказва влияние на нашето психично здраве, защото когато човек постави безупречността като цел, това често води до чувство на неудовлетвореност и разочарование. 

Тези малки неуспехи започват да се възприемат като лични провали, а това може да те изтощи емоционално и да доведе до депресия, тревожност и синдром на прегаряне, т. нар. "бърнаут", казва психологът Теди Генова:

"Това е един от бичовете на настоящето време. Със сигурност е проблем и аз в своята работа неимоверно го наблюдавам, тъй като работейки с родители и въобще с пълнолетни лица, разгръщайки разговора установявам, че наистина тези амбиции, тези стремежи, тези идеали, тези планове, които имат за себе си и за живота си са изключително пряко повлияни от това, което те виждат като някакво пряко отражение в социалните мрежи. И тук трябва да си зададем много сериозно въпроса дали реално това, което ние виждаме в социалните мрежи е в пълната степен на истината на това, което е истинското отражение."

Родителите имат прекомерни очаквания към детето си да бъде постоянно заето, да участва във всякакви дейности и да се записва на различни курсове и спортове. Разговаряйки с психолога Теди Генова, стана ясно, че това може да доведе до сериозни последици за неговото психично здраве. Макар стремежът към развитие и усъвършенстване да е важен, прекаленото натоварване с дейности от ранна възраст може да лиши детето от естественото и спокойно детство. 

Най-добрият съвет за това как да се справим със свръхамбициозността е намирането на баланс, той е от съществено значение за справяне с нея. Това включва осъзнаването, че не всеки момент трябва да бъде перфектен и че реалността е сложна и често несъвършена. 

Друг начин да се справиш с натиска, създаван от социалните мрежи е да започнеш да се приемаш такъв, какъвто си, с всичките си несъвършенства. 

"Другото, което е не по-малко важно е така, както тренираме тялото си, по същия начин трябва да тренираме и ума си и в този ред на мисли да си даваме сметка, че онази перфектност, която се гони, реално тя е недостижима. Да, ние трябва да се стараем да бъдем по-добра версия на самите нас, но това със сигурност да не излиза от онези измерения, които по-скоро вече отиват към една друга крайност, която е нездравословна за нас." 

Разбрахме, че ключът е в това да намерим баланс. Да си позволим да бъдем автентични и да приемаме несъвършенствата си. Всички имаме своите слабости и точно те ни правят истински.

Ако в социалните мрежи показвахме повече реални и обикновени моменти, може би щяхме да намалим натиска и върху себе си, и върху другите. Защото накрая най-важното е да живеем пълноценно и да се чувстваме добре, дори когато не всичко е съвършено.
По публикацията работи: Соня Минкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Песни от анимационни филми в "Музикална зона"

  Нова седмица- нов късмет, че и с нов месец след няколко дни!  Честит ни прекрасен нов ден: днес е Международният ден на анимацията. И за да мине по-бързо работният предиобед, ето какво съм ви измислила.Както си седим на работа, можем да се пренесем мислено в различни краища на света- по-близки и по- далечни; да се срещнем с различни герои-..

публикувано на 28.10.24 в 09:00

"Неделник" от 27 октомври 2024 година

Хайде. Тръгваме на пътешествие с "Неделник. Изложба на дарения , постъпили във Фонда на Регионален исторически музей (РИМ) - Видин е подредена в музей "Конака" във Видин . Тя е под наслов „Благословен е този, който дарява“. Събитието е част от програмата за духовния празник на града, който отбелязахме на Димитровден. Първата..

публикувано на 27.10.24 в 14:15

Истинската вяра има чудодейна сила

В Седмата неделя след Неделя подир Въздвижение,  която отбелязваме днес, Църквата ни насърчава да проумеем, че в Божия власт е всичко и Бог е Този, Който може да превърне болката в радост и смъртта в живот. Днес, най-много от всякога човеците имаме нужда от това познание. "Дерзай, дъще, твоята вяра те спаси, иди си смиром!" (Лук...

публикувано на 27.10.24 в 08:00

"Докато чакаме линейката" на Андрей Звонков - роман, който може да спаси живота ви

Тази седмица ще поговорим за една книга, която вероятно не е препоръчителна за хора, склонни към хипохондрия, защото в нея става дума за лекари и пациенти. И то не за какви да е лекари, а за екип от спешната медицинска помощ и за случаите, с които ги сблъсква работата им. За съжаление, никой от нас не е застрахован срещу злополуки,..

публикувано на 25.10.24 в 14:00

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

По повод Световния ден на туризма хората, които посещават Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондация "Подкрепа за реализация" бяха на еднодневна екскурзия в Белоградчик.  Организаторът „Социално обслужване“ Юлита Петрова обясни: "Посетихме Младежкия дом на града. Там проведохме кратка беседа, свързана със самия ден, да им..

публикувано на 25.10.24 в 14:00

От Враца до Виена: Пътят на диригента Росен Гергов

В "Прoфесия хоби" ви срещаме с  диригента, роден във Враца, Росен Гергов .  Той е един от най-успешните съвременни български диригенти , с международна кариера и признание. Започва да се занимава с музика още от ранна възраст, като първоначално учи пиано и композиция, а по-късно се насочва към дирижирането. Завършва Националното..

публикувано на 25.10.24 в 13:00

Музеят в Белоградчик обяви национален конкурс за Димитър Списаревски

Исторически музей - Белоградчик организира  Национален конкурс в памет на Димитър Списаревски. Инициативата е посветена на 81 години от саможертвения подвиг на летеца през 1943 година по време на Втората световна война. Конкурсът под надслов "Димитър Списаревски - пътят от "лудата глава" до "живата торпила" е разделен на две категории - авторски..

публикувано на 24.10.24 в 15:55