Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Сцена от „Опечалена фамилия” от Бранислав Нушич, постановка Николай Масалитинов, декори и костюми Александър Миленков, 1935 г.

Радиоенциклопедия „Историята на българския театър в звук”: Професията режисьор - дългият път към разбирането й

От първите актьори-режисьори, които „раздават монолози” и участват заедно с другите в представлението, до осъзнаването на режисьора като самостоятелна и ключова фигура в творческия процес. • Голямата реформа на Николай Масалитинов – изказвания на..

публикувано на 29.05.12 в 07:00
Медът е общоукрепващо средство, затова от хилядолетия е препоръчван на деца и възрастни. Освен ценна храна, той може да бъде и мощно естествено лекарствено средство.

Радиоенциклопедия „Пчеларството и пчелните продукти”: Апитерапия

В най-древния паметник на индийската медицина „Книга за живота” и в законите на Ману е посочено, че човешкият живот може да се продължи до 500 и повече години с помощта на еликсири и диети, основна съставка в които е медът. Той е преди всичко общоукрепващо..

публикувано на 29.05.12 в 06:52
На снимката: Кръстьо Сарафов в „От ума си тегли” на Фамусов. Кръстьо Сарафов е сред основателите на пътуващия „Свободен театър” (до 1905 г.) и на Народния театър.

Радиоенциклопедия „Историята на българския театър в звук”: Раждането на актьора-звезда в българския театър

„...Моите безброй лица и профили ме убиват с бавен инфразвук. Моите фаустовци и мефистофели, гениално писани от друг...”                             Миряна Башева Васил Кирков, Сава Огнянов, Кръстьо Сарафов. Те създават самото понятие „звезда” и го..

публикувано на 22.05.12 в 10:11
Пчелният прашец е пряк продукт на цветния прашец, който пчелите събират от цъфтящите растения.

Радиоенциклопедия „Пчеларството и пчелните продукти”: Пчелната отрова, пчелния прашец и прополиса

Още древните ни предци забелязали, че пчелите жилят единствено живите създания. По-късно пчелната отрова била използвана за удостоверяване на смъртта на хората. Тя е секрет, който се получава от жилещия апарат на пчелите и предназначението й за пчелното..

публикувано на 22.05.12 в 10:03
Петко Атанасов в ролята на Големанов от едноименната пиеса на Ст. Л. Костов. Премиера на Народния театър (октомври, 1953 г.). Режисьор - Моис Бениеш.

Радиоенциклопедия „Историята на българския театър в звук”: Класическата българска комедия - политическа и битово-сатирична

„Комедията наша е и сама такава,  че нищо не струва да вземете поука...”                               („Сън в лятна нощ”) Каним ви на гости на вечната комедия в нейната българска къщичка. • Първият камък от внушителния градеж на дома „българска..

публикувано на 15.05.12 в 08:26

Радиоенциклопедия: „Пчеларството и пчелните продукти”: Восък, маточно, пчелно млечице и мед

Цера Загоре бил наричан в древността восъкът, добиван в областа, която се намира на север от Странджа и Сакар планина и стига до Средна гора. На изток опира до Черно море, а на запад - до Чирпанските възвишения. Висококачествен пчелен продукт, еталон за..

публикувано на 15.05.12 в 08:14
Мъртво море се нарича мъртво, защото поради високото съдържание на сол във водите му, в него не могат да живеят риби или други морски организми. То е разположено на 420 m под морското равнище и има площ от около 1020 km2. Дълго е около 76 km и широко 18 km, като най-дълбоката точка е на 400 m. Съдържанието на сол във водата достига до 330 промила.

Радиоенциклопедия „Парадоксите на водата”: Водата в различните култури

Защо единственото Мъртво море е възникнало на мястото на разрушените библейски градове Содом и Гомор? Как водата се осмисля като свещена дуалистична субстанция в световните религии – от християнството и юдаизма през хиндуизма и будизма до исляма? По какво..

публикувано на 09.05.12 в 13:39

Радиоенциклопедия „Пчеларството и пчелните продукти”: Пчелното семейство

Милиони години едни от най-старите същества на земята ни - пчелите, са се усъвършенствали, за да постигнат своя непоклатим, изключително сложен, до голяма степен неразгадан за нас модел, който обаче пред очите ни създава неповторими блага. Гениалният..

публикувано на 08.05.12 в 10:27
Сцена от спектакъла „Албена” по Йовков.

Радиоенциклопедия „Историята на българския театър в звук”: Образите на жената в класическата българска драма

Идеята на поредицата е да представи основните периоди от развитието на българския театър, съхранени като звукова памет в „Златния фонд” на БНР. От превръщането на любителския възрожденски театър в професионален, през утвърждаването му най-вече на сцената на..

публикувано на 08.05.12 в 07:48
Водата е живот. Площта й е 70% от повърхността на Земята. В човешкия организъм се съдържат 70% вода.

Радиоенциклопедия „Парадоксите на водата”: Живот и вода

Ще се окажат ли в последна сметка прави изследователите, които хипотетично допускат, че и водата като феномен, и Земята като планета твърде много наподобяват живи организми както по своята активност и реактивност, така и по способностите си да се..

публикувано на 02.05.12 в 12:45