Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Дигиталната агресия в клас се възприема за новото нормално


В началния етап на образованието трябва да се направи така ученик, който има дефицити в обучението, да не може да премине във втори. Социализацията и възпитанието не бива да се неглижират за сметка на обучението и знанието, смята председателят на синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа” Юлиян Петров.

Според него проявите на агресия в клас растат - тя бива физическа и вербална, но и дигитална, което даже вече се приема за новото “нормално”.

Какво каза още синдикалният лидер за скандала с медицинските бележки, както и за позицията на синдиката да няма дистанционно обучение, когато има грипна ваканция, както и за темите на работната среща: 

ЗА РАБОТНАТА СРЕЩА 

"Нашият форум e с главен фокус - приемна в два панела и първият е обзор на важните политики в системата на образованието и мястото на Синдикат "Образование" към Конфедерация на труда "Подкрепа" в тях.  Очакваните промени и нови политики, свързани с изкуствения интелект в образованието, с промяната на учебните програми, с качеството в образованието и още куп други такива важни аспекти и политики, които коментираме, които участват в работния процес".

УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ В НАЧАЛЕН КУРС
"В началния етап там основното e пренареждане на важностите по отношение на това, че трябва да се прецизира отношението към учениците и ученик, който в първи клас има натрупани много дефицити, да не може да премине във втори клас и така и до четвърти клас.
Всъщност виждаме, че това се получава една устойчива практика негативна, която води след себе си много вреди и в прогимназия, а след това и в гимназия.
Тоест тук акцентът трябва да бъде социализацията и възпитанието, нещо, което го виждаме в много успешни европейски образователни политики. Или с други думи, ние все още акцентираме на компонента знания и обучения, а другите два компонента от образованието, които припознахме в Закона за предучилищно и училищно образование - социализация и възпитания някак така ги неглижирахме". 
АГРЕСИЯТА В КЛАС
"Всъщност тя се задълбочава както между ученици, така и към учители, а това е нещо, което много сериозно ще вреди на по-доброто качество на образованието. Дистанционното обучение  има такива странични явления - дефицити в социализацията, които пък прерастват и мултиплицират дори и в агресия и в куп други отклонения от психическото и физическото здраве
Независимо какви са причините за агресията, ние трябва да работим превантивно, да ги минимизираме и всъщност така учениците да се учат с всички възможни средства и инструменти от учителя, че агресията е нещо недопустимо в училище във всичките й аспекти  - дали ще бъде физическа, дали ще бъде вербална, дали ще бъде дори дигитална, която набира много скорост. Тъй че това би трябвало да бъде една от водещите политики в системата"
ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ПРИ ГРИПНИ ЕПИДЕМИИ
"Ние направихме няколко категорични позиции в тази посока, когато има грипни ваканции, нещо което беше преди две-три седмици в България и когато имаме болни ученици, учители около 30 % пък и повече, да не се прибягва към дистанционно обучение. Защото това води до повече дефицити и формалност, отколкото ползи за ученика. Няма как един болен ученик да бъде ефективен или той само ще маркира своите участия.
Ние казваме, че не сме пропуснали  съответната учебна единица, но от там насетне тя формално е минала. А това ще се отрази на резултатите.
По същия начин и към учителите - няма как болен учител да изпълнява своите задължения, а там със заместванията нещата са много специфични по време на такова онлайн обучение. Тоест, тука
формалността носи повече вреди, отколкото ползи. Затова препоръчахме много активно и към Министерството, и към регионалните управления да не вземат такива решения.
Някои се вслушаха, други не се вслушаха. Надявам се, при следващата грипна епидемия да бъдат по-прецизни и да не се лъжем, пък и да лъжем децата, че водим някакви часове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Орк. "Роял Бенд" с нов албум за десетата си годишнина

Стефан Йорданов, ръководител на оркестър "Роял Бенд" от Благоевград каза, че 2025 година започва силно за оркестъра с нови записи и проекти, сред които изпъкват две песни с участието на Яница Герова и Кирил Давидов. "Тези две песни са различни от обичайното звучене на оркестъра, тъй като включват зурна – инструмент, типичен за този вид музика...

публикувано на 01.02.25 в 16:00

Граждани ще обсъдят проблема с миризмата в Кърджали на среща в парк "Простор"

На 1 февруари, събота, граждани на Кърджали ще се съберат да обсъдят проблема с острата миризма в областния град. Срещата е планирана за 11:00 часа в парк "Простор", като във Фейсбук е създадено събитие със заглавие "Стига са ни тровили! Стоп на отровния въздух в Кърджали!".  Припомням,че РИОСВ Хасково установи източникът на острата миризма, а..

публикувано на 31.01.25 в 16:25
Кокичета

Какво ще бъде времето през февруари?

Топли ще бъдат първите дни на месец февруари. Съществената промяна се очаква след тях на 3 и 4 февруари. Тя ще се изрази най-вече с бързо и чувствително понижение на температурите. Това каза в ефира на Радио Кърджали синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Мариана Попова. "Студено ще бъде през първата половина на месеца,..

обновено на 31.01.25 в 15:33
Мария Касимова-Моасе

Шапката на Мелания „покри“ указите на Тръмп

Шапката на Мелания стана „стръвта“, която беше хвърлен“ на публиката, за да се отклони вниманието от сериозните укази по важни политически и социални теми, които президентът Доналд Тръмп подписа веднага след инаугурацията си. С този толкова класически, схематичен тоалет Мелания Тръмп изразяваше строгост, подчиненост на протокола, тоест..

публикувано на 31.01.25 в 12:02

Нахапана от куче кърджалийка ще съди общината

Мария Стоянова от Кърджали ще съди общината , заради стряскащ инцидент с безстопанствено куче на автогарата. Жената се прибира както обикновено по обяд по този маршрут и изневиделица куче я захапва за крака. Тя успява да се отскубне, като по чудо и да предотврати кракът й да бъде разкъсан . Въпреки че не си обръща внимание обикновено,..

публикувано на 31.01.25 в 11:34

Петя Аргирова: На седем децата се забавляват и учат едновременно

Предаването " Вкусен следобед" се слуша и зад граница. Там имаме аудитория и благодарение на нашите приятели в странство . Кулинарката Петя Аргирова овкусяваше неделите ни, с нейните любопитни и подробни рецепти, които винаги се случват . Запомнящи са интервютата за масления щолен, за заешките бутчета от Тюрингия, за това как се..

публикувано на 30.01.25 в 13:48

Божидара Ангелова: Да столетите в ефира!

Eдна от големите приятелки на предаването, поетесата Божидара Ангелова посвещаваше остроумни и забавни стихотворения на "Вкусен следобед",  а много често и разсмиваше слушателите с глъвоблъсканиците как да почиваме на Луната, коя е промоцията на всички промоции , как да се измъкнем живи, ако не разпознаваме приятелите и шефа си и с..

публикувано на 30.01.25 в 12:09