Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земен пази най-старата и най-новата църква по българските земи

Снимка: БГНЕС
Град Земен съхранява най-старата и най-новата църква по българските земи. И двата християнски храма носят еднакво наименование – "Свети Йоан Богослов", предаде агенция БГНЕС. Земен е един от най-малките градове в България. Едва на около петнайсетина километра от международния път от София за Кюстендил и Гюешево, се намира и една от най-старите църкви на Балканите, датираща от 11 век. Тя се намира в прословутия "Земенски манастир". Това е единственият български храм, които не е разрушаван и е запазен в автентичния му вид, така както е бил построен преди 1000 години. В най-забележителна и най-старата постройка на манастира се намира и стенописа на Света Анна, така както е нарисувана през 11-ти век. Според местните хора по тези места и по специално от този манастирски комплекс е тръгнало и богомилството. През 1966 година започва реставрацията на църквата, която продължава до 1974 година. В този период започва и изграждането на новата църква "Свети Йоан Богослов". Нещо, което не се е случвало по време на тоталитарния режим у нас. От тогава храмът е обявен за паметник на културата. Днес в Земен живеят не повече от 1600 души, повече от тях пенсионери. Единственото работещо в Земен е шивашкият цех. Преди 20 години тук е имало над 3500 души, когато Земен е обявен за град.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Литература, кино и духовност - в Българския културен институт в Берлин през април

Писателят Калин Терзийски и неговият сборник с разкази "Има ли кой да ви обича?" отварят вратите на Българския културен институт в Берлин  на 1 април, когато ще се състои среща на публиката с автора. Животът в града, пълен със загадки, драми и..

публикувано на 30.03.25 в 09:35

"Родини"-те на Дивна Шалич и посланието как навсякъде да сме си у дома

За Дивна Шалич Лафчиева казват, че е жена с много родини. Подобно на многоликостта, събрана в нейната душевност, тя е и жена с много призвания. Но най-важното е, че от друмищата, по които е оставила следи, поема голямата любов към живота – тя озарява..

публикувано на 22.03.25 в 08:10
Маргарит Цанев – Марго

Художникът Маргарит Цанев – Марго си отива с полет от този свят

Един млад български творец решава по собствено желание да напусне този свят в средата на миналия век, за да съхрани нетленността в себе си, макар и победен от системата на чисто физическо ниво. В момента в галерията на Българския културен..

публикувано на 19.03.25 в 10:40