Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Формация „Драгостин фолк” на финала в юбилейното издание на конкурса „Нека пеят народите” в Манчестър

Снимка: личен архив

За първи път от десет години български хор е финалист в престижния световен конкурс „Нека пеят народите”, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия и Би Би Си. До финала са допуснати девет елитни състава от 7 страни: България, Норвегия, Финландия, Дания, Швеция, Естония, САЩ.

20-минутната програма, с която формация „Драгостин фолк” се представи в полуфинала на състезанието, включваше пет многогласни хорови песни: „Чичовите коне”, „Везала Рада”, „Дигу-дигу”, „Саракина” и „Ибиш ага, маке”. На финала, съгласно регламента, всяка хорова формация трябва да подготви нова програма, при това на живо в тричасов концерт, който ще бъде излъчван за цял свят на 16 октомври от Манчестър.

Конкурсът „Нека пеят народите” е организиран за първи път преди половин век в Лондон, през 1961 година, и е един от най-трудните форуми на съвременната хорова музика. Години наред е бил на запис – международно жури от цял свят се събира, прослушва музикалните изпълнения и класира хоровете. От 1989 г. финалът се провежда с изпълнения на живо, но хоровете се включват от студиа в своите държави. От 2001 г. допуснатите до финала пеят на живо в грандиозен спектакъл. По думите на ръководителя на формация „Драгостин фолк” Стефан Драгостинов, сега за първи път в 50-годишната си история конкурсът разкрепостява класическия си формат и отваря широко врати към фолклора, джаза, госпъла, етното...

През годините българското участие в тази престижна международна проява носи ярък отпечатък. Певческата слава на страната ни утвърждават с първи места хоровете „Родна песен”, „Бодра смяна”, Софийският камерен хор на проф. Васил Арнаудов, Детският хор от Добрич, Камерната капела „Полифония”, Пловдивският камерен хор на Крикор Четинян...

Формация „Драгостин фолк” е номинирана за участие в конкурса от БНР. Тя е създадена преди 20 години от композитора и диригента Стефан Драгостинов. Включва 11 певици, петима инструменталисти и представя България в различни международни културни прояви.

Стефан Драгостинов е композитор със световна известност. Носител е на първи награди от авторитетните международни конкурси по композиция „Гаудеамус” в Холандия, „Щокхаузен” в Италия, „Симон Боливар” – Венецуела, „Фернандо Песоа” – Португалия, Голямата награда на фондация „Франция – Артур Онегер”. Известен е с фолклорната си поредица от 11 диска „Звуковите икони”. Някои от тях носят имена на българки и песни: Галунка, Рофинка, Саракина, Милойка... Други дискове от поредицата са озаглавени „Ключът към мистерията”, „Любовна приказка”, „Слънчова сватба”. Звукозаписите звучат по радиостанциите в цял свят и са на върха на класациите. Авторитетното британско издание „Класик CD” постави на първо място диска „Любовна приказка”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Букурещ с концерт и изложба отбелязват 125 години от рождението на Панчо Владигеров

Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27 ноември, съобщи БТА, позовавайки се на Посолството на България в Румъния. Събитието е..

публикувано на 27.11.24 в 07:35

"Несломен"

Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо Младенов, и нямат търпение да представят новите си песни от техния съвсем нов албум "Несломен"...

публикувано на 26.11.24 в 10:15

"Ад"

25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства, международни организации и НПО да поставят фокуса на общественото внимание върху този проблем, чиито реален..

публикувано на 25.11.24 в 10:15