Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоконкурс ще търси най-красивите чешми в България

БНР Новини
Неправителствените сдружения „Аз обичам водата” и Българска асоциация по водите организират национален фотоконкурс на тема „Чешмите на България”. Конкурсът е част от инициативата „Международен воден мост 2015”, която вече четвърта поредна година се осъществява по случай 22 март – Световния ден на водата.

Снимка„Двете сдружения не за първи път подхождат нестандартно и творчески при отбелязването на Деня на водата. Миналата годината също проведохме подобно културно-историческо състезание, като темата беше „Язовирите на България – уточнява Антоанета Салфидж, председател на „Аз обичам водата”. – Тази година темата на фотоконкурса ни е „Чешмите на България”, а причината е, че голямата тема на честванията на 22 март ще бъде питейната вода.Тогава се очаква да бъдат организирани много събития, включително и кръгла маса, на която ще се коментира на високо ниво проблемът с питейната вода у нас и по света.„Чешмите на България” идва като предвестник почти два месеца по-рано, за да насочим фокуса към най-голямото благо на нашата земя – прекрасната питейна вода, с която разполагаме, и да обърнем внимание, че българинът много отдавна, откакто помни рода си и историята си, се отнася с благодарност и почест към водата. Той е строил тези чешми-храмове не просто за собствената си душа, а заради самата вода. Защото именно чрез водата идва пречистването, благодарността към всичко, което ние наричаме живот.”

СнимкаВ българския фолклор и история има много митология около чешмите, около тяхното построяване и водата, която тече в тях. „Това е точно мистичната „опаковка” на българската чешма.Ние се опитваме да провокираме участниците в конкурса да я открият и да ни я разкажат. Неслучайно молим и призоваваме участниците във фотоконкурса, когато изпращат своите снимки, те да са придружени с легендите, ако ги знаят, разбира се, около конкретната чешма, която са снимали. И сме много щастливи, защото почти всяка фотография, която сме получили за конкурса, носи със себе си и някоя любопитна и приказна история”- отбелязва Антоанета. Според народните вярвания и митология най-често строежът на чешми се свързва с трагична любов. Например много красива дъщеря на богат земевладелец трябва да се омъжи за сина на друг богат човек, но изведнъж се запознава с бедно селско момче и се влюбва в него. След това в историите най-често девойката умира и нейният богат баща, за да запази спомена и красотата на изгубеното си дете, построява обществена белокаменна чешма, равна по хубост на дъщеря му. Има и чешми, които са исторически паметници. Те се строят, за да напомнят, че нещо се е случило в конкретно време и място, че е имало някаква битка или е подписан някакъв договор. Много често се правят и за родено дете. „Тези чешми се наричат на това дете и се вярва, че колкото по-сладка и безспирна е водата в тази чешма, толкова по-здрав ще е животът на поколенията”– разказва Антоанета Салфидж. Тя уточнява, че строителите на подобни обществени и „наречени” чешми са го правили не заради самите себе си, а за този, които ще дойде и ще отпие вода. И тогава той ще благослови духа на онзи, който е построил чешмата. От сдружение „Аз обичам водата” изтъкват любопитния факт, че в Родопите чешмите са повече от селата, а в някои села чешмите са дори повече от къщите.

Снимка„Община Сатовча кандидатства преди известно време за рекорд в книгата на Гинес. Те са успели да преброят чешмите си – 830 само в тяхната община – разказва Антоанета.–Аз например знам едно прекрасно село Габарево, точно до Павел баня, в което има 100 чешми. Там хората имат поверие, че дойдеш ли веднъж и отпиеш ли вода от някоя от тях, задължително ще се върнеш отново в селото. Според местните митове, обикновено младите момичета, които отпивали от водата му, ставали местни снахи.И сега покрай историите в конкурса много често попадам на поверието – веднъж отпил от нашата вода, ти задължително ще се върнеш на същото място.”

СнимкаФотоконкурсът „Чешмите на България” вече започна. Можете да се регистрирате за участие на страницата на конкурса във Facebook или на адрес регистрация на адрес www.waterbridge.info/фотоконкурс, а , където посочват актуални данни за обратна връзка  крайният срок е 23 февруари. След тази дата ще следва гласуване на експертно жури от фотографи и еколози, както и онлайн гласуване на публиката. Най-добрите 50 фотографии ще бъдат показани през месец март в голяма изложба в Музея „Земята и хората” в София. Пак там, на 22 март, на специална церемония ще бъде определен и победителят в конкурса.

Снимките се предоставени от организаторите не конкурса




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Директорът на Софийската градска художествена галерия Аделина Филева

В Берлин представят майстора на живописта Дечко Узунов

Тази вечер,13 юни, от 19.00 ч. директорът на Софийската градска художествена галерия Аделина Филева ще представи пред публиката в Берлин каталога "Дечко Узунов". Събитието ще се проведе в Българския културен институт (Leipziger Str. 114 – 115,..

публикувано на 13.06.24 в 16:01
Люк Леви

Люк Леви за европейските диалози и идентичност

"Каква е европейската история, която споделяме? Какви са културните характеристики и политическият дискурс, които оформят и поддържат проекта за обединена Европа в София и Париж, в Киев и във Варшава; в Рига и в Будапеща, в Белград, в Сараево и Кишинев..

публикувано на 13.06.24 в 11:35

Българска изложба за концлагера в Белене гостува във Вашингтон

Българската интерактивна изложба "Белене – смели истории от първо лице" гостува до 14 юни в Музея на жертвите на комунизма във Вашингтон. Тя е част от проекта "Истории от Белене" на фондация "Софийска платформа", осъществен с помощта на фондация..

публикувано на 12.06.24 в 11:52