Като човек, прекарал целия си живот в София, понякога срещам трудности да я харесвам. Случвало ми се е да смятам, че надали някога пак бих я намерил за интересна. Но тя винаги открива начини да ми напомни, че я обичам с всичките й чаровни улички, заведения, театри, музеи, паркове... Това разказва Димитър Стефанов и продължава историята си за любимия град със серия невероятни колажи, които представляват съвременни снимки на София и стари фотографии от столицата, съчетани в едно. Проектът се казва „Изгубената София“, а вдъхновението за него идва от интереса на автора към уебсайта „Изгубената България“, чийто създател е Пейо Колев. Там са поместени безброй фотоси на хора, места и събития от България през изминалите векове. Точно от там Димитър взима архивните снимки на града и ги комбинира със заснетите от него съвременни фотографии. Ето какво още ни разказа авторът:
Виждал съм подобни компилации от фотографии, направени за Берлин, снимки по време на втората световна война, съчетани с такива от днешни дни, както и за Париж. Чудех се, защо все още няма направено нещо такова за София. Реших, че аз трябва да направя това за любимия град. Подбрах старите фотографии, които щях да използвам , и ги качих на телефона си, за да мога да се разположа по същия начин, докато снимам. Исках да намеря точния ъгъл. Самата обработка на снимките, слагането им една върху друга, беше удоволствие. Беше като един пъзел, който с години е чакал да бъде нареден. Не исках да слагам двете снимки една до друга, а да се сливат в едно, за да акцентирам върху приликите и разликите между миналото и настоящето.
Димитър разказва също, че хората са впечатлени от колажите, но са и доста изненадани, колко малко всъщност са се променили през годините местата, които откриват на снимките. „Изгубената София“ акцентира и върху още нещо:
Най-важното от цялата поредица е да оценим, че в града ни все още има много красиви сгради, но някои от тях вече имат нужда от спасяване, от реставрация. На мен не ми харесва, че сградите в центъра нямат еднакъв облик, за разлика от другите европейски градове. Първо виждаме най-старите сгради, до тях се нареждат постройки от времето на социализма, сега вече има и нови модерно-изглеждащи сгради и всичко това е слято на едно място.
Все по-рядко отделяме поглед от тротоара и се замисляме за заобикалящата ни среда. Може би от една страна нехайството, от друга егоизмът, ден след ден, малко по малко, рушат софийските сгради, а с тях и културното ни наследство. Естествено примера следват и всички останали селища в България. Замислете се за любимото си място във вашия град. Нима няма да е тъжно внуците ви да не могат да го видят никога?
Любимите места на Димитър Стефанов в София са ул. „Граф Игнатиев” и площад „Славейков”.
По много хубав начин там е запазен духът на стара София. Най-малко са новите сгради там и архитектурният стил е най-еднакъв. Харесва ми старата част на столицата – с усмивка завършва разказа си Димитър Стефанов.
Снимки: dimitarstefanov.blogspot.bg
Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..
Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..
Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..