Новият проект, събрал авторски композиции на саксофониста Владимир Кърпаров, ще бъде представен на 17 ноември, в Sofia Live Club. Това е българската премиера на „Антихипокрисил“ (Antihypocrisyl). Албумът, издание на швейцарския лейбъл Unit Records, е на музикалния пазар от около седмица. В диска Владимир свири на тенор, сопран и алт саксофон, заедно с пианиста Константин Костов, Скот Уайт – на контрабас и баскитара и Димитрис Кристидес – на барабани. Заглавието идва от едноименната пиеса, която е първа в колекцията. Измислено е така, че да звучи като име на лекарство. А на обложката ще видите и кутията на този “медикамент“, който несъмнено помага срещу посредствеността, скуката и лошото настроение.
Хората, които познават моята музика, знаят, че се опитвам да сближавам тези два свята – джаза и българския фолклор. Правя го по интуиция и вътрешно убеждение, но това в никакъв случай не е самоцел. „Антихипокрисил“ продължава тази линия. Повечето мелодии в новите композиции са мои. Съчетани са с джаз хармония, има и много полиритмични моменти. Поканих за някои от пиесите известни български музиканти, които ценя много – Недялко Недялков (кавал), Стоян Янкулов – Стунджи (ударни), Петър Ралчев (акордеон). Певецът Нено Илиев изпълни прекрасно „Учи ме майко, карай ме“ – македонска песен в мой аранжимент. Rhythm-a-ning е върху композиция на Телониъс Монк, бих я определил като „закачка в 13/8”.
От десетилетия Владимир живее в Германия и работи в различни направления. Освен на „Владимир Кърпаров квартет“, с който са осъществени записите в новия албум, той е лидер на саксофонния квартет „Форколор“ и участник в редица други формации. Кои са най-интересните проекти от последните месеци според него:
Един супер проект, който наскоро представихме на концерт, е с трио, заедно с китариста Уве Кропински и виолончелистката Сузане Паул. Много интересна музика. От три години свирим заедно, имаме един издаден диск, сега подготвяме втори. Много ми се иска да запишем албум с изключителния Антони Дончев – джаз пианист, с когото понякога свирим в дуо. С него имаме и трио с Георг Брайншмид – австрийски басист. Много свиря с различни балкански групи, базирани в Берлин. Продължавам се уча да свиря тази музика. В началото на годината започнах Balkan Spirit Ensemble – нов проект, в който участват музиканти от различни националности. Сред тях е певицата Катя Ташева – напълно неизвестна в България, но с много големи гласови възможности. И с тях подготвяме диск, защото с времето се натрупаха доста мои аранжименти на песни от почти всички балкански страни. Идеята е да покажем тези прекрасни мелодии по един наистина съвременен начин. Бих споделил и друга моя идея, която е на път да се осъществи. Заедно с „Владимир Кърпаров квартет“, Недялко Недялков – кавал и Крис Потър – известния саксофонист ще представим моя музика. Нещо като „Запада среща Изтока“. Предполагам, че участието ми като изпълнител ще е съвсем малко, но ще слушам колегите си с удоволствие и радост, защото отдавна мечтая да представя с концерти и записи този проект. Тези двама солисти са ме вдъхновявали години наред, искам да ги срещна чрез моята музика. Надявам се да го представим и в България.42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..