Проф. Коларов отвъд медицинските си ангажименти пише книги, председател е на съюза на лекарите-писатели „Димитър Димов” и е съпруг на режисьора-документалист Валентина Фиданова-Коларова. И когато семейство Коларови виждат, че в началото на 2017 се навършват 70-години от рождението на Благоева, отново й се обаждат със същото предложение от преди години. Упоритостта сломява скромността й и поставя началото на „Отвъд скока”. Снимките за филма са направени в рамките на 15 дни през лятото на 2016 година.
Първите снимки направихме в Горно Церовене, нейното родно село. След това отидохме в Монтана, където е минало юношеството на Йорданка Благоева и където прави първите си рекорди. Срещнахме се с много хора, които пазят любовта си към нея. Почти никой не я наричаше Йорданка, а се обръщаше към нея с думите – „Данче, здравей!”. След това снимахме в дома й, с нейните деца и внуци.
Филм за волята да побеждаваш, за непоколебимия и непреклонен спортен дух, за вярата в собствените си сили, филм за патриотизма, филм-опит да надникнем и да разгадаем формулата на успеха. Така режисьорът Валентина Фиданова-Коларова и сценаристът проф. Коларов определят „Отвъд скока”. И какъв по-добър избор за главен герой от Йорданка Благоева. На 24 септември 1972 г., на международен турнир в Загреб, тя подобрява световния рекорд във високия скок с постижение от 194 см. – това е първият световен рекорд в леката атлетика за България. През 1973 г. печели злато на Европейското първенство в зала в Ротердам като прескача 192 см. – нов световен рекорд в зала. Същата година е обявена за лекоатлетка номер едно в Европа. Следват два олимпийски медала – сребърен от Мюнхен 1972 и бронзов от Монреал 1976. Равносметката е, общо пет световни рекорди и участие на четири Олимпиади. Но освен като голям спортист, филмът разкрива Благоева и като осъществен и добър човек.
Хората, с които се срещнахме, сякаш се бяха наговорили – казваха наистина само най-доброто за нея. Най-същественото й качество, което оценяват е, че въпреки рекордите и спортните постижения тя не се е възгордяла, а е останала здраво стъпила на земята. Второ – тя е правила много дарения през годините. Например в родното й село с нейни средства е построен часовника пред общината, изградена е детска площадка, участвала е във възстановяването на старата селска църква и е дарила много ценни икони за нея. Построен е параклис край язовир „Батак“ – „Възнесение Господне“, на мястото на манастир от древна България, а до него е поставена чешма. Освен това всяка година, на Йорданов ден, по стар стил 19 януари, когато е рожденият й ден, тя идва и прави дарения, заедно с кмета организира събирането на река Огоста и хвърлянето на кръста за здраве, а за човека, който го вади – винаги има някакъв подарък, лично от Йорданка Благоева. Пред градския стадион на Монтана е поставила паметна плоча на името на първия й треньор Петър Димитров. При него постига първите си големи успехи. – разказва Валентина Фиданова-Коларова.
Днес шампионката и основателка на аеробиката в България е преди всичко щастлива майка и баба на пет внучета. Бихме искали филмът да бъде пример и призив към днешните млади хора за повече хъс при постигане на мечтите и с повече гражданска любов в душите си. – каза след премиерната прожекция на филма проф. Коларов.
А развълнуваната Йорданка Благоева сподели: Заглавието е много точно – „Отвъд скока”! Благодаря на съдбата, че ми е дала възможност да се реализирам. В залата са моите деца и внуци, във филма се чувства болката на децата ми, че не съм била до тях, когато са били малки. Но нима и днес хиляди български деца не растат в самота заради липсата на родителите си, които изкарват прехраната си в чужбина. Благодаря на всички вас, че ви има, че сте моите приятели!
”Отвъд скока” ще бъде прожектиран в кино „Одеон” в София, в началото на март, а след това ще отпътува за редица международни фестивали.
Снимки: БГНЕС, bgathletic.com и личен архив
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..