Първите снимки направихме в Горно Церовене, нейното родно село. След това отидохме в Монтана, където е минало юношеството на Йорданка Благоева и където прави първите си рекорди. Срещнахме се с много хора, които пазят любовта си към нея. Почти никой не я наричаше Йорданка, а се обръщаше към нея с думите – „Данче, здравей!”. След това снимахме в дома й, с нейните деца и внуци.
Филм за волята да побеждаваш, за непоколебимия и непреклонен спортен дух, за вярата в собствените си сили, филм за патриотизма, филм-опит да надникнем и да разгадаем формулата на успеха. Така режисьорът Валентина Фиданова-Коларова и сценаристът проф. Коларов определят „Отвъд скока”. И какъв по-добър избор за главен герой от Йорданка Благоева. На 24 септември 1972 г., на международен турнир в Загреб, тя подобрява световния рекорд във високия скок с постижение от 194 см. – това е първият световен рекорд в леката атлетика за България. През 1973 г. печели злато на Европейското първенство в зала в Ротердам като прескача 192 см. – нов световен рекорд в зала. Същата година е обявена за лекоатлетка номер едно в Европа. Следват два олимпийски медала – сребърен от Мюнхен 1972 и бронзов от Монреал 1976. Равносметката е, общо пет световни рекорди и участие на четири Олимпиади. Но освен като голям спортист, филмът разкрива Благоева и като осъществен и добър човек.
Днес шампионката и основателка на аеробиката в България е преди всичко щастлива майка и баба на пет внучета. Бихме искали филмът да бъде пример и призив към днешните млади хора за повече хъс при постигане на мечтите и с повече гражданска любов в душите си. – каза след премиерната прожекция на филма проф. Коларов.
А развълнуваната Йорданка Благоева сподели: Заглавието е много точно – „Отвъд скока”! Благодаря на съдбата, че ми е дала възможност да се реализирам. В залата са моите деца и внуци, във филма се чувства болката на децата ми, че не съм била до тях, когато са били малки. Но нима и днес хиляди български деца не растат в самота заради липсата на родителите си, които изкарват прехраната си в чужбина. Благодаря на всички вас, че ви има, че сте моите приятели!
”Отвъд скока” ще бъде прожектиран в кино „Одеон” в София, в началото на март, а след това ще отпътува за редица международни фестивали.
Снимки: БГНЕС, bgathletic.com и личен архив
Филхармоничният оркестър на град Враца – Симфониета – се превръща в пристан за цигуларката Альона Чехова. Родена в руския град Тюмен (западен Сибир), израснала в украинския Крим и живяла повече от 10 години в Москва, където работи в Радиооркестъра и..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
Филхармоничният оркестър на град Враца – Симфониета – се превръща в пристан за цигуларката Альона Чехова. Родена в руския град Тюмен (западен Сибир),..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и..