Броени дни преди 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия, бе открита изложба с портретни фотографии на български военнослужещи. Военни учения, церемонии и ритуали са показани през обектива на първата жена фотограф на Министерство на отбраната Вяра Йовева. Тя успява да улови мига и да пресъздаде събитията в един кадър човешка емоция. Фотоизложбата е под патронажа на министъра на отбраната и може да бъде видяна до 8 май във Военния клуб в София.
Върху проекта да покаже армията в човешка сила, Вяра работи от 2013 година:
Идеята е да покажа най-хубавото, действителността и хората в Българската армия. Най-лесно е да снимаш техниката, оръдието, как се стреля – атрактивното. Обаче зад тези машини стоят хора, а аз искам да ги покажа и чрез моите снимки да разкажа техния живот. Искам да мотивирам българските войници, защото те са всеотдайни, отдадени са на родината и гордо носят пагона.
За Вяра работата й е повод за гордост, тъй като до сега не е имало друга жена фотограф в Министерство на отбраната, но и голямо професионално предизвикателство:
В началото беше трудно, защото ме гледаха с недоверие – едно плахо, слабо момиче с голяма чанта. Но стъпка по стъпка утвърдих моя почерк и начин на снимане. Обичам по-нестандартното и най-трудното, за да мога да бъде удовлетворена от работата ми.
Страстта й към фотографията се заражда случайно – след един подарен фотоапарат. Въпреки това Вяра намира в тази професия смисъла на живота си. Според нея най-важното за фотографа, въпреки тежестта на близо десеткилограмовата му чанта, е да остане незабелязан, но да улови мига с мерника на обектива си: „Трябва да чакаш, да дебнеш. Всяка усмивка, поглед или жест – трябва да го очакваш и да мислиш един ход напред.”
Дори заснемането на военни учения не плаши Вяра:
Не се страхувам, а дори се амбицирам. Отивайки някъде знам какво да очаквам и мисля с един ход напред. Винаги внимавам, защото е опасно – да не съм например под хеликоптер или близо до оръжие.
Смелата фотографка е уловила с обектива си много емоции в иначе суровия армейски свят:
В повечето случаи фотографът създава история. Развълнувах се, когато трябваше да снимам последния полет на един генерал, защото имаше сантиментални чувства. Той беше събрал всичките си близки, приятели и познати, за да видят нещо, което ще направи за последен път. Той някога е летял, но неговият професионален край бе дошъл – това много ме разчувства.
И защото военните са хора с големи сърца, Вяра е посветила изложбата си и на една благотворителна кауза:
Имам идея да направя книга с всички снимки, която да продам благотворително, защото едно осемгодишно момиче има нужда от здравна помощ. Тя се казва Никита и е дъщеря на матрос от Военноморските сили. По този начин искам да помогна на това дете, което е болно от церебрална парализа и спешно се нуждае от финансова помощ за операция.
По повод 6 май, Вяра пожелава на своите колеги:
Да носят с гордост пагона си, да бъдат все така всеотдайни, предани и да обичат родината си, както досега!
Снимките са предоставени от Вяра Йовева
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков. Това съобщи пред БНР бившата водеща на едно от популярните преди време телевизионни предавания "Море..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков...