Непознати до момента стихове на големия български поет Пейо Яворов ще бъдат издадени в книга и скоро ще достигнат до ценителите на поетичното слово. Освен тях, в томчето са поместени писма и документи на поета с особена стойност. Ценните реликви са открити от частно лице, което ги предоставя на Народната библиотека в столицата, с молба да бъде потвърдена тяхната автентичност.
Сред 19-те документа, които са от октомври 1912 г., се отличават четири писма до дейците на национално-освободително движение в Македония Тодор Александров, Христо Чернопеев, Тане Николов и Тодор Тодоров, сведения за работата на Яворов като първи кмет на град Гоце Делчев, къс от знаме в рамка и четири разписки. Автентичността им е категорично доказана отдоц. Милкана Бошнакова, историк и архивист.
От новото издание, наречено „Непознатият Яворов“,читателите ще научат любопитни моменти от живота на поета, от периода, когато за втори път заминава, като командир на опълченски отряд, да се бори за освобождението на Македония. Но най-въздействащиса три непознати досега стихотворения, с изключителна литературна стойност. Те са разчетени от доц. Милкана Бошнакова и подредени графично в стихотворна форма от литературния критик и изследовател Пламен Тотев.
Един от митовете, забулили личността на Пейо Яворов е свързан с момента, в който спира да пише. Според изследователи, той се отказва от поезията след смъртта на първата си любов – Мина Тодорова през 1910 г. Новооткритите детайли от живота му обаче, развенчават този мит, в навечерието на 142-та годишнина от рождението на поета-революционер (13 януари 1878г.), и ни дават повод отново да припомним мащаба на неговото дело и поетичен талант, оставил трайни следи в националната ни памет.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: БГНЕС, издателство "Персей"
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт...