„На път към морето прекарахме един чудесен ден в Сливен - градът на стоте войводи. Едно от най-интересните места, които посетихме беше късноантичната и средновековна крепост Туида“ – така би започнал разказа си турист, посетил Сливен и попаднал на тази историческа забележителност, която впечатлява с добре запазения си зид, в близост до централната градска част.
Крепостта е разположена на хълма Хисарлъка, в североизточната част на Сливен. Това е удобство за гостите и жителите на града, тъй като до нея се стига по пешеходен маршрут и може да бъде често посещавана.
Детайлното проучване на Туида, археолозите започват през 1982 г. В обекта са разкрити и проучени двете порти – северна и южна, четирите кули, крепостните стени, жилищни и стопански помещения. Намерени са и много артефакти. Благодарение на открит епиграфски паметник с надпис е установено и автентичното й име - Туида.
Предполага се, че още в трети век, в местността Хисарлъка е имало тракийско селище. Самата крепост е построена в средата на IV-ти век на площ от 42 декара. „Туида е била използвана в продължение на векове – по време на Римската империя, на Византия и по време на средновековна България. Днес тя е исторически обект, стопанисван от община Сливен“-казва екскурзоводът Деница Жечева.
Хората от Сливен посещават често крепостта. Най-интересна за тях е видео анимацията, която разказва за миналото на хората по тези земи. „Ежедневно всеки, който посети обекта, може да стреля с лък, да се облече в средновековен костюм и да си направи снимки за спомен, както и да научи интересни факти от историята, бита и кухнята на хората от античността“ – разказва Деница Жечева.
„Посетителят може да съпреживее историята, да изпробва уменията си в занаятчийско ателие, да изработи сувенир и да си тръгне в добро настроение от Туида. Съсредоточили сме се в представяне на древните занаяти плъстене и тъкане на кори. Плъстенето с вълна било често срещана дейност тук, а самите плъсти са се използвали за изолация на домовете по онова време. Общината изцяло подкрепя всяка наша културна или образователна инициатива на територията на крепостта. Тук се организират открити уроци и занимания за деца. Има амфитеатър и сцена на открито. Провеждат се много концерти, а през 2019г. ни гостува и трупата на Старозагорската опера. Заради облагородената среда, зад крепостните стени на Туида се провеждат различни спортни мероприятия и състезания, както и фестивали на изкуствата“.
Снимки: wikipedia.org, БГНЕС
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..