Малко държави в Европа могат да се похвалят с толкова богата история. По отношение на културно-историческото й наследство, България заема една от челните позиции на континента, нареждайки се непосредствено след Италия, Гърция и Турция, със своите над 40 000 културни паметници, 7 от които са включени в Списъка на ЮНЕСКО.
Но освен сухата статистика има и други неоспорими факти, които доказват, че територията на страната е съхранила следите на едни от най-старите култури на континента. Вижте 5 от тях:
Следи от най-старите хомо сапиенс в Европа
През пролетта на 2020 г., докато изследва пещерата Бачо Киро (край Дряново) международен екип попада на сензационна находка - кости на животни, оръдия на труда от камък и кост, украшения и остатъци от човешки скелети на възраст между 45 000 и 47 000 години. Това са най-ранните останки от първите хомо сапиенс, открити на територията на Европа. Находките доказват, че в този период „разумните хора“ се се установили в тази част на континента и са заживели заедно с неандарталците. Доскоро откритите следи от хомо сапиенс в румънска пещера (Pestera Muierii) отпреди 41 000 години се считаха за най-древните на континента.
Най-старото обработено злато в Европа и света
Близо до черноморския град Варна, през 1972 г. археолози попадат на древен некропол, съдържащ най-старото технологично обработено злато в света. Откритите златни предмети са над 3000 на брой, а общото им тегло надвишава 6 кг. Изящно изработените артефакти са от края на V – началото на IV хил. пр. Хр. и се причисляват към т.нар. халколитна култура в района /част от която е и Солницата край Провадия/, считана за най-старата на континента.
Най-старият жив град в Европа
Пловдив е град на над 8000 години, а миналото му може да се проследи от праисторията до наши дни. Според изследователите това е най-древният град на континента, в който животът никога не е спирал. Той е бил населяван още от преди траките и римляните. Според някои световни класации, освен че е най-старият жив град в Европа, Пловдив е петият най-стар жив град в света, предхождан от Йерихон, Библос, Дамаск, иранският град Суза.
Най-старата държава в Европа
България е най-старата държава в Европа и единствената, която не е променила своето име, откакто е основана. През VII в. прабългарите, предвождани от кан Аспарух, преминават на юг от река Дунав и през 681 г. създават там своя държава. Първата българска държава достига своя разцвет в началото на X век и оказва огромно влияние на европейските народи чрез своите уникални книжовни школи и литература.
Най-старата източноправославна независима църква в Европа
Българската православна църква е автокефална (самоуправляваща се) от 879 г. Признатият ѝ през 927 г. ранг на патриаршия я прави първата източноправославна църква в Европа с хилядолетна история. Тя предхожда автокефалността на Руската православна църква (1589) с цели 662 години, а на Сръбската (1219 г.) – с 292 г.
Снимки: Венета Николова
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..