Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Койчев с нова артистична провокация – „Къпането“

4
Снимка: Ани Петрова

От брега на езерцето край село Осиковица се разкрива уникална гледка – съвместно къпане на диви животни и световни знаменитости. „Къпането“ е поредната артистична провокация на скулптора Павел Койчев, с която той отпразнува своя 82-ри рожден ден.

В композицията са вплетени известни картини и пластики на световни класици, изобразяващи красиви голи тела. Поставянето им върху водната повърхност е чрез сложна конструкция, разработена от скулптора. В съвместителство върху водата се излежават крави, бивол, бял кон и магаре, изваяни от стиропор.

През 2009 година, във водите на същото това езерце, разположено на 70 километра от София, в близост до автомагистрала „Хемус“, се появи пастир със стадо овце. Няма човек, който да е останал равнодушен към магнетичното въздействие на тази скулптурна композиция, известна като „Водна паша“.

„Произведенията разкриват цялата същност на автора“ – каза преди време Павел Койчев, според когото скулпторите не обичат да говорят за творбите си.

Нестандартните проекти на българския концептуалист са познати в Германия, Австрия, Швейцария, Италия, Испания, Белгия, а негови произведения притежават почти всички родни големи галерии.

Редактор: Елена Каркаланова

Снимки: Ани Петрова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Диан Костов показва в Брюксел нови измерения на християнското изкуство

Българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица, ще са на фасадата на националната базилика „Светото сърце“..

публикувано на 21.04.24 в 07:10

Албанският писател Григор Бануши се среща с българската публика

Албанският писател Григор Бануши пристига в България за премиерата на новия си роман "Недовършена симфония" (изд. Изида). Преводът на български език направен от преводача Екатерина Търпоманова, преподавател в Софийкия университет, а допреди години и..

публикувано на 16.04.24 в 16:14

Старинни български килими в галерията на Българския културен институт в Париж

За първи път след повече от век в Галерията на Българския културен институт в Париж ще бъдат представени автентични български килими от XIX и XX век, съобщиха от институцията. Бутиковата изложба “История в цветове. 350 години българско килимарство”..

публикувано на 14.04.24 в 12:25