Малцина българи са чували за Пенчо Семов, но за създаденото от него още се говори в родния му край. Светъл ум и самороден талант, той е истински пример за щедрост и родолюбие, присъщи за богатите българи след Освобождението, които не пестели сили и средства „на ползу роду“.
Роден е в с. Цвятковци през1873-а, и малко след това семейството му се преселва в Габрово. Едва завършва 4 клас и тръгва с баща си, който го въвежда в търговията, докато пътуват заедно. Това определя и неговото бъдещо развитие като индустриалец. През 1904 г. Пенчо Семов става акционер във вълненотекстилната фабрика в Габрово, а няколко години по-късно с баща си и брат сиосновават фабрика за платове и плетива „Иван Семов и синове“. В тези години градчето в централна България се превръща в крупен текстилен център.
Девизът на Пенчо Семов бил „любов, труд и постоянство“. Заради грижата за работниците и служителите му, го сравняват с Хенри Форд, а заради търговския нюх и предприемчивост е наречен „Българският Рокфелер”.
„Той имаше освен ум, търпение, воля и упоритост, още смелост и дързост, прозорливост и ударна мощ”, отбелязва Тодор Бурмов, бивш министър-председател на България и негов съгражданин. За съграденото от габровския индустриалец разказва публикацията от колекцията на Радио България Пенчо Семов – “българският Рокфелер”, който се яви беден и цял живот твори.
Редактор: Дарина Григорова
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление ,..
Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак. Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя...