Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени изследват свойствата на каменния лотос в лечението на Covid-19

Снимка: архив

Учени от няколко български научни организации са обединили усилия, за да докажат възможностите на растението каменен лотос (Graptopetalum paraguayense)  при лечение на грипните вируси и коронавирусите

Работа започнала през 2017 г. след като забелязали, че растението действа оздравително при конюктивит и херпес. Тогава решили да проучат лечебните свойства на каменния лотос и срещу грипните вируси. След появата на пандемията те се насочили конкретно върху изследвания на действието му върху човешкия коронавирус, който е от същото семейство РНК вируси като Covid-19. Там откриват не толкова силно действие, както при херпеса и грипните вируси, но достатъчно добро - над 63% активност, подтискаща размножаването на вирусите. 

В момента работата по изследване на свойствата на каменния лотос продължава, а в проекта участват учени от Институтите по органична химия, по микробиология и по обща и неорганична химия на БАН, Националният център по заразни и паразитни болести и Агробиоинститутът към Селскостопанската академия.

Още за растението и посоката, в която работят учените – вижте в публикацията: Нина Нанкова: Светът няма да остане без учени 

Съставил: Гергана Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Акад. Пламен Карталов е първият българин в ръководството на Opera Europa

Директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов е избран в ръководството на Opera Europa. Това е първият българин на такъв пост, предаде БТА. Opera Europa е организация, която работи с професионални оперни компании и оперни..

публикувано на 18.03.25 в 15:27

Остава тежко състоянието на пострадалите от РСМ на лечение в България

Тежко остава състоянието на 14-те пострадали при трагичния инцидент в Република Северна Македония, които са настанени за лечение в България, съобщи Министерството на здравеопазването. Осемте пациенти, хоспитализирани в столичната болница за спешна..

публикувано на 18.03.25 в 14:30
Наталия Киселова, Илияна Йотова и Румен Радев

Президентът и председателят на парламента изказаха съболезнования в македонското посолство

Чакаме македонската страна да реши дали има нужда да бъдат взети още 10 души от пострадалите при пожара в Кочани. Това каза президентът Румен Радев след като подписа съболезнователната книга в посолството на Северна Македония в София...

публикувано на 18.03.25 в 13:15